Enflasyon 5 yılın zirvesinde

Enflasyon şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10.13 arttı. Geçen aya göre ise enflasyon yüzde 0.81 yükseldi. Yıllık enflasyon 5 yılın zirvesine çıktı yeniden çift haneye yükseldi. Vatandaşın geçen sene 100 liraya alabildiği bir ürün bir sene içinde 110 lira oldu.

Enflasyon 5 yılın zirvesinde

TÜFE'de 2017 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %0,81, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,29, bir önceki yılın aynı ayına göre %10,13 ve on iki aylık ortalamalara göre %7,88 artış gerçekleşti.

EN FAZLA FİYAT ARTIŞI ULAŞTIRMADA

Ana harcama grupları itibariyle 2017 yılı Şubat ayında endekste yer alan gruplardan sağlıkta %2,17, çeşitli mal ve hizmetlerde %1,38, konutta %1,18 ve eğlence ve kültürde %0,89 artış gerçekleşti.

24782_img_1_12_03-03-201761140580

GİYİM VE AYAKKABIDA FİYATLAR DÜŞÜYOR

Ana harcama grupları itibariyle 2017 yılı Şubat ayında endekste düşüş gösteren bir diğer grup ise %0,67 ile ev eşyası oldu.

Yıllık enflasyon 2012'den bu yana en yüksek seviyesinde. Kaynak: Trading Economics

Yıllık enflasyon 2012’den bu yana en yüksek seviyesinde. Kaynak: Trading Economics

YILLIK EN FAZLA ARTIŞ ALKOLLÜ İÇECEKLERDE

TÜFE'de, bir önceki yılın aynı ayına göre ulaştırma %17,96, çeşitli mal ve hizmetler %12,82, sağlık %12,53, eğitim %9,33 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama gruplarıdır. İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 2. Düzey'de bulunan 26 bölge içinde, bir önceki yılın Aralık ayına göre en yüksek artış %4,44 ile TRC1 (Gaziantep, Adıyaman, Kilis) bölgesinde, bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış %12,24 ile TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın) bölgesinde ve on iki aylık ortalamalara göre en yüksek artış %9,44 ile TR62 (Adana, Mersin) bölgesinde gerçekleşti. Şubat 2017'de endekste kapsanan 414 maddeden; 40 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 270 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 104 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.

Üretici fiyat endeksi 9 yılın rekorunu kırdı İlginizi Çekebilir Üretici fiyat endeksi 9 yılın rekorunu kırdı
BEKLENTİYİ AŞTI
Reuters'ın 15 kurumun katılımıyla yaptığı ankete göre Tüketici Fiyatları Endeksi'nde (TÜFE) Şubat'ta medyan bazında 0.47 artış beklenirken, yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 8.60 seviyesindeydi. Aylık verilerin Reuters anketinde yer alan beklentilerin medyanına paralel gelmesi halinde yıllık enflasyonun yüzde 9.75 civarına yükselmesi bekleniyordu. Yıllık enflasyon yüzde 10.13 ile beklentileri aştı.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan enflasyonun yıl içinde yüzde 11’e doğru gidebileceğini söyledi. Erkan sözlerine şöyle devam etti: Enflasyon beklentilerini daha da bozacak derecede bir artış gerçekleştiğini belirtmek durumundayım. Gecikmeli kur etkisiyle Mart ayında çift haneye çıkmasını ve enflasyonun birkaç ay o seviyelerde kalmasını bekliyorduk. Bu beklenti bir ay erkenden gerçekleşti. Yıl içinde %11'e doğru gittiğini de görebiliriz. Yılsonunda ise enflasyonun %9,5 üzerinde gerçekleşmesini bekleyebiliriz.

ʻʻ
Kur etkisi maliyetler kanalı üzerinden diğer aylarda da etkisini sürdürecek.
Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan

Tabii, ortalama kur seviyeleri arasında yıldan yıla oluşan fark bir etken olacaktır, özellikle ilerleyen aylarda TL tarafında da ilave değer kaybı görürsek, kur etkisi maliyetler kanalı üzerinden diğer aylarda da etkisini sürdürecek. Bu da yıl sonuna kadar enflasyonun yüksek seviyelerde, hatta çift hanelerde kalmasına sebebiyet verebilir. ÜFE'nin de bu noktada %15 üzerine gittiğini hatırlatmakta fayda var.

‘BU RAKAM ÇOK CİDDİ’

“Şubat ayı enflasyonu %10.13 ile Nisan 2012'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Mart ayında beklediğim çift haneye erken ulaştık. Aylık bazda %0.81'lik rakamın Şubat ayı için çok ciddi olduğunu söyleyebilirim. Şubat ayı tarihsel ortalaması %0.5 civarı. Çekirdek enflasyonda ise lehte baz etkisine rağmen %7.74'ten %8.56'ya bir yükseliş görüyoruz. Kur geçişkenliğinin çekirdek tarafta da etkili olduğunu görüyoruz” diyen Işık FX Başanalisti Gizmen Nalbantlı ulaştırma ve sağlık grubu harcamalarının enflasyonu yükselttiğini belirtti. Nalbantlı sözlerine şöyle devam etti:

İLAÇ FİYATLARINA YAPILAN ZAMLAR ETKİLİ OLDU

Enflasyondaki yükselişin ulaştırma ve sağlık grubundan kaynaklandığı görülüyor. Gıda enflasyonundaki yükseliş ise son 4 ayın en düşüğünde. Ancak yıllık bazda gıda enflasyonu yükselmeye devam ediyor. Alkollü ve tütün grubu ise yıllık bazda %21.72 artış ile dikkat çekiyor. Son dönemde muayene ücretlerine ve ilaç fiyatlarına yapılan zamların etkisini görüyoruz. Ulaştırma tarafında ise benzin fiyatlarındaki artış etkili olmaya devam ediyor. Yılbaşında ayarlanan yeni sepet kur geçişkenliğinden daha çok etkileniyor. Özellikle ulaştırma grubu burada önemli bir etkiye sahip.

ʻʻ
Genel olarak enflasyondaki yukarı yönlü baskının devam ettiğini ve Mart- Nisan aylarında %11'e doğru yükselişin devam edebileceğini düşünüyorum.
Işık FX Başanalisti Gizmen Nalbantlı

Merkez Bankası'nın 16 Mart'ta yapacağı toplantı burada büyük önem taşıyor. FED'in Mart ayında faiz artış ihtimalleri %90 seviyesinde. Çok büyük ihtimal FED Mart ayında faiz artıracak. Toplantı tarihi ise 15 Mart. FED kararından 1 gün sonra Merkez Bankası'nın hem doların güçlenmesi hem de enflasyondaki yükselişi düşünerek ek sıkılaştırmaya gitmesi gerekiyor. Ancak bunu nasıl yapacağı önemli. Negatif reel faiz veren ülke olmamız TL'deki kırılganlığın temel sebebi. Merkez Bankası'nın politika faizinde artırım yapması gerektiğini düşünüyorum.Kur tarafına baktığımızda ise enflasyon verisi sonrası yukarı hareketin devam ettiğini görüyoruz. 3.73 seviyesinin üzerinde günlük kapanışlar yukarı hareketin devam etmesini sağlayabilir. 3.69-3.70 bölgesi kısa vadede önemli destek olarak takip edilebilir. 3.73'ün üzerinde göreceğimiz kapanışlar bizi 3.75 ve 3.7750 seviyelerine kadar götürebilir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...