Sözcü Plus Giriş

İşte Merkez’in dolar tahmini

Merkez Bankası kasım ayı beklenti anketi açıklandı. Buna göre doların yıl sonunda 3.86 TL enflasyonun ise çift hanede olması bekleniyor. Önceki beklenti anketinde yıl sonu dolar tahmini 3.72 TL olarak belirtiliyordu.

Sozcu.com.tr
14:40 -
İşte Merkez’in dolar tahmini

TCMB, beklenti anketi sonuçlarını açıkladı

Merkez Bankası’nın enflasyon beklentisi yüzde 10’u geçerek çift haneye yükseldi.

Merkez Bankası Beklenti anketinde katılımcıların cari yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 9,89 iken, bu anket döneminde yüzde 10,68’e yükseldi.

Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre, 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 8,52 iken, bu anket döneminde yüzde 8,65 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 7,98 ve yüzde 8,25 olarak gerçekleşti.

DOLAR 3.86 OLUR DENİYOR

Katılımcıların 2017 yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 3,72 TL iken, bu anket döneminde 3,86 TL’ye yükseldi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 3,88 TL ve 4,08 TL olarak gerçekleşti.

tatatat21

Beklenti anketi, finansal ve reel sektörde karar alıcı ve uzman kişilerin çeşitli makroekonomik değişkenlere ilişkin beklentilerini içeren bir ankettir. Merkez Bankası’nın kurumsal beklenti ve tahminlerini içeren bir gösterge değildir.

NE İÇERİR?

Anket katılımcıların enflasyon, döviz kuru, cari işlemler dengesi, büyüme ve faiz oranları gibi temel makraekonomik değişkenlerle ilgili kısa ve uzun vadeli beklentileri içerir. Bu değişkenlere ilişkin Merkez Bankası’nın beklentilerini içermez.

NASIL OKUNMALI?

“Anket katılımcılarının 2017 yı sonu enflasyon beklentisi yükseldi”
“Beklenti Anketi sonuçlarına göre yıl sonu kur beklentisi geriledi”

NASIL OKUNMAMALI?

“Merkez Bankası enflasyon hedefini yükseltti”
“Merkez Bankası yıl sonu dolar tahminini düşürdü”

Son güncelleme: 14:12 27.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more