Sözcü Plus Giriş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, yaklaşık 3 milyon 200 bin kamu görevlisi ile 1 milyon 900 bin memur emeklisini ilgilendiren zam teklifi konusunda saat 14.15’te açıklama yapacak.

Hükümet 2018 yılı için yüzde 3+3, 2019 için yüzde 3+3 teklifte bulunmuştu. Memur-Sen ise 2018 yılı için 10+6 zam istiyordu.

Sendikalar zam teklifini kabul etmezken son karar hakem heyeti tarafından verilecek.

MEMUR-SEN ÜÇ TEKLİF ÖNERİYOR

Yaklaşık 3 milyon 200 bin kamu görevlisi ile 1 milyon 900 bin memur emeklisinin 2018 ve 2019 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 4. dönem toplu görüşmeleri için Memur-Sen, üç alternatifli teklif sunmuştu.

Buna göre, ilk teklifte, 2018'in ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 6, 2019'un ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 8 zam öngörülüyor.

İkinci teklifte, 1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam talep ediliyor. 1 Ocak 2019'dan geçerli olmak üzere de taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam isteniyor.

Üçüncü teklif ise 1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere, ek ödeme oranlarına 15 puan ilave zam ve birinci altı ayda yüzde 6, ikinci altı ayda yüzde 6 zam ile 2019 için birinci altı ayda yüzde 10, ikinci altı ayda yüzde 8 zam talebini içeriyor.

“MEMURLARIMIZI ÇALIŞANLARIMIZI ENFLASYONUN ALTINDA BİR ÜCRETE MAHKUM ETMEYECEĞİZ” 

Başbakan Binali Yıldırım, Singapur ve Vietnam temasları öncesi Esenboğa Havalimanında basın toplantısında konu hakkında yaptığı açıklamada, “Çalışma Bakanımız bir süreden beri memurlarımız adına toplu sözleşmeyi muhataplarıyla sürdürüyor. Pazartesi gece yarısına kadar süre var, bu süre zarfında mutabakat sağlanırsa sözleşme imzalanacak. Sağlanmazsa Hakem Kuruluna gidecek, kurul karar verecek ona göre uygulanacak. Ümit ederiz ki bu hakeme ihtiyaç kalmadan makul bir seviyede anlaşma sağlanır.Tabii sendikaların görevi, alabildiğince çok fazla imkan almak. Memurlar ve temsil ettikleri çalışanlar adına. Bizim görevimiz de hesapları denk düşürmek. Kaynak ve ihtiyaçlarımızı karşılaştırıp gereken makul seviyede çözüm üretmek. Sendikacılarımızın bizim kadar ülkenin kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirilmesi konusunda tereddütüm yok. Gönlümüz çok arzu eder, çok çok fazla verelim ama şartlar ortada, dünya şartları ortada. Şu bilinmelidir, memurlarımızı çalışanlarımızı enflasyonun altında bir ücrete mahkum etmeyeceğiz. Enflasyon kayıplarını vereceğiz ve hatta bir takım yan imkanlarla bunun üzerinde de bazı imkanları sağlamış olacağız. Bu çerçevede, bugüne kadar yapılan çalışmalar konusunda hem Sayın Bakan hem de Memur Sendikaları Başkanı bana bilgi verecekler, bundan sonra bir hareket tarzı belirlemiş olacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

İLGİLİ HABERMemura zam teklifinde 2013'e dönüldüMemura zam teklifinde 2013'e dönüldü

 

İLGİLİ HABERSendika başkanı ateş püskürdüSendika başkanı ateş püskürdü

 

İLGİLİ HABERHükümetin yaptığı zam teklifini hükümet değerlendirecekHükümetin yaptığı zam teklifini hükümet değerlendirecek

 

Son güncelleme: 16:27 21.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more