Reklamsız Sözcü

Piyasalar bu açıklamayı bekliyordu: Merkez Bankası faiz kararı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı sonucunda faiz kararını açıkladı. Merkez politika faizini yüzde 8 seviyesinde sabit tuttu.

14:00 -
Piyasalar bu açıklamayı bekliyordu: Merkez Bankası faiz kararı

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında bir haftalık repo faizini yüzde 8, faiz koridorunun üst bandı olan gecelik borç verme faizini yüzde 9.25, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini de yüzde 7.25, geç likidite penceresi (GLP) borç verme faizini yüzde 12.25'te bıraktı.

İLGİLİ HABERDolar ne kadar oldu? 26 Ekim 2017 Dolar kuru için kritik saat 14:00!Dolar ne kadar oldu? 26 Ekim 2017 Dolar kuru için kritik saat 14:00!

PPK'nın faiz kararına ilişkin açıkladığı metin şöyle:

Para Politikası Kurulu (Kurul), Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının aşağıdaki gibi sabit tutulmasına karar vermiştir:

a) Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 9,25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25,

b) Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8.

c) Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12,25.
Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin güçlü seyrettiğine işaret etmektedir. İç talepteki iyileşme devam ederken Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya

Enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler ve çekirdek enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, sıkı para politikası duruşunun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

‘TCMB’NİN ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE DAHA SIKI PARA POLİTİKASI UYGULAMASI GEREKEBİLİR’

Gedik Yatırım Algoritmik İşlemler Müdür Yardımcısı Gizmen Nalbantlı Merkez Bankası’nın faiz kararı hakkında Sozcu.com.tr'ye yaptığı açıklamada, “TCMB beklentilere paralel olarak faizleri sabit tuttu. Metine baktığımızda ise geçtiğimiz aya göre çok fazla bir değişiklik yok. TCMB'nin son dönemde çekirdek enflasyonda görülen  yükselişe karşı bir önlem almaması TL negatif olarak algılandı.” açıklamasında bulundu.

“Merkez Bankası'nın  önümüzdeki aylarda baz etkisiyle birlikte enflasyonda düşüş olacağını öngörüp bu kararı aldığını düşünüyorum.” diyen Nalbantlı, “Ancak kurun bu seviyelerde kalmaya devam etmesi ve 2018 yılının ilk aylarında devreye girecek vergi artışları, bu senaryoyu tersine çevirebilir.” ifadelerrini kullandı.

“Metinde yer alan, sıkı duruşun enflasyonda belirgin bir iyileşme olana kadar devam sürdürüleceği vurgusu, sıkı para politikasının orta vadede devam edeceğini gösteriyor.” diyen Gizmen Nalbantlı sözlerini şu şekilde noktaladı: Ancak FED'in faiz artışlarını devam ettireceği senaryoda, TCMB'nin önümüzdeki süreçte daha sıkı para politikası uygulaması gerekebilir.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 10:13 30.10.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more