Merkez Bankası’ndan kritik karar

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Merkez politika faizini yüzde 8 seviyesinde sabit tuttu. Dolar merkezin kararına tepki vermedi.

Merkez Bankası’ndan kritik karar

Merkez Bankası faiz koridorunun üst bandını yüzde 9.25 seviyesinde, alt bandını 7.25 seviyesinde tuttu. Bankaların sık sık yönlendirildiği geç likidite penceresi yüzde 12.25 seviyesinde bırakıldı.

Merkez ekonomide toparlanmanın devam ettiğini belirtirken para politikasındaki sıkı duruşa dikkat çekti.

27 TEM
14:09
27 TEM
14:09
Merkezin kararı etkilemedi
Dolar Merkez Bankası'nın kararına tepki vermedi, dolar/TL karar öncesi 3.52-3.53 bandında işlem görürken seyrine devam etti. Euro/TL ise 4.1293/4.1309'dan işlem görüyor.

‘TOPARLANMA DEVAM EDİYOR’

İşte Merkez’in PPK özetlerindeki açıklaması: Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetteki toparlanmanın devam ettiğine işaret etmektedir. İç talepte iyileşme gözlenirken Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Alınan destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla iktisadi faaliyet gücünü korumaktadır.

‘SIKI DURUŞ KORUNACAK’

Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir. Son aylarda yaşanan maliyet yönlü gelişmeler ve gıda fiyatlarında beklenen kısmi düzeltmenin sınırlayıcı etkisine rağmen, enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturmaktadır. Bu çerçevede Kurul, sıkı para politikası duruşunun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.
Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

‘MERKEZ’İN KREDİSİ ARTTI’

Şekerbank Başekonomisti Gülay Elif Girgin, bankanın beklendiği üzere faizleri sabit tuttuğunu belirterek, “Türkiye tarafına baktığımızda ise; yapışkan bir görüntü sergileyen enflasyon beklentileri TCMB’nin faiz politikası konusunda temkinli duruşunu korumasına sebep oluyor. Yılbaşından bu yana toplamda atılan 375 baz puanlık sıkılaştırma adımı, sıkı duruşun korunup, her fırsatta kuvvetli bir şekilde sıkı duruş mesajının yinelenmesi ve uygulanması bankanın yatırımcılar nezdinde kredibilitesini önemli ölçüde güçlendirdi” dedi.

Bu durumun TCMB’nin önümüzdeki dönem para politikası uygulamalarında yaratacağı etkinin pozitif olduğunu söyleyen Girgin, enflasyonun önümüzdeki dönemde dalgalı seyredeceğine de değinerek, şöyle devam etti:

“Bir adım atılması durumunda bunun ilk anda faiz adımından ziyade likidite üzerinden ortalama fonlama maliyetini azaltmak yöntemiyle olacağını düşünüyoruz. TCMB tarafında izlediğimiz en önemli gelişme bu adımın ne zaman atılabileceği ve buna yönelik mesajları olacaktır. Bu kapsamda önümüzdeki hafta açıklanacak üçüncü enflasyon raporu da yakından takip edilecektir.”

‘SON YILLARIN EN RAHAT TOPLANTILARINDAN BİRİ’

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan ise Merkez’in son yılların en rahat toplantılarından birini yaptığına işaret etti. Erkan açıklamasında, “Merkez Bankası son zamanların en rahat toplantısını yaptı diyebiliriz. Fed'in temkinli açıklamalarından sonra, kur zaten aşağı doğru gidiyorken retoriğin dışına çıkmayacak bir Merkez Bankası söylemi yeterliydi. Faizlerde beklendiği gibi herhangi bir değişiklik yok. Bununla beraber, en önemlisi “enflasyon odaklı sıkı para politikası” söylemi politika açıklamasında yer almaya devam ediyor. Merkez Bankası bir yanda enflasyonu izlemeyi devam ediyor, öte yandan da mevcut durum açısından risk teşkil eden unsurları da göz önünde bulundurmaya devam ediyor” diye konuştu.