Son dakika Türkiye ve Rusya anlaştı

Türkiye-Rusya arasındaki ticaret önündeki engellerin kaldırılması için ortak bildiri imzalandı.

Son dakika Türkiye ve Rusya anlaştı

Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasındaki ticari ilişkilerin önündeki engel ve kısıtlamaların kaldırılması amacıyla Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Arkady Dvırkoviç arasında ortak bildiri imzalandı.

RUSYA NELERİ YASAKLAMIŞTI?

Rusya 24 Kasım 2015’teki jet krizinin ardından,  Türk firmalarının Rusya’da güvenlik hizmeti vermesini, 1 Ocak 2016’dan itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya’da işe alınmasını yasaklamıştı. Rusya ayrıca Türkiye’den sebze ve meyve ithalatını neredeyse durdururken ilk ülke arası charter seferler durdurulmuştu. Yine 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Rusya Türkiye’ye vize uygulamaya başlamıştı.

Binali Yıldırım KEİ zirvesinde konuştu İlginizi Çekebilir Binali Yıldırım KEİ zirvesinde konuştu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya’ya bu ay gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında kalan ticari engeller de önemli ölçüde kaldırılırken Türkiye’nin önemli bir ihracat kalemi olan domates ihracatına yönelik ise bir adım atılmamıştı.

Türkiye ise aynı ziyaretin ardından Rusya için önemli bir ihracat kalemi olan buğday ticaretinin önündeki engellerin ortadan kalktığını açıklamıştı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...