S&P Türkiye’nin kredi notunu açıkladı!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye'nin kredi notunu onayladı ve ülkenin not görünümünün "negatif" olduğunu bildirdi.

S&P Türkiye’nin kredi notunu açıkladı!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye’nin kredi notunu onayladı ve ülkenin not görünümünün “negatif” olduğunu bildirdi. Standard & Poor’s tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de 2017-2020 döneminde ortalama yüzde 3’lük bir büyüme öngörülüyor.

Son dakika FED faiz kararını açıkladı İlginizi Çekebilir Son dakika FED faiz kararını açıkladı

Kredi derecelendirme şirketi Standard & Poors (S&P), Türkiye’nin ‘yatırım yapılamaz’ düzeyde olan ‘BB’ notunu teyit etti ve Ocak ayında ‘durağan’dan ‘negatif’e düşürdüğü not görünümünü de korudu.

Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmedi İlginizi Çekebilir Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmedi

Standard & Poors’un açıklamasına göre Türkiye’de erken seçim olması öngörülmüyor. S&P, Türkiye’nin 2017-2020 yılları arasında ortalama yüzde 3 büyüyeceğini tahmin ediyor. Açıklamaya göre 2011-2020 aralığında Türkiye’de kişi başı reel gelirin yüzde 2 oranında artacağı; 2020 sonuna kadar enflasyonun ılımlı seyredeceği ve Türk bankalarının iyi regüle edilmiş kalacağı öngörülüyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, Türk Lirası’nın dolar karşısında 2017 yılı içerisinde yüzde 6 güçleneceğini ve genel devlet borcunun 2017-2020 arasında GSYİH’nin yaklaşık yüzde 26’sını oluşturacağını öngörüyor. Bunun yanı sıra, S&P, Türkiye’de başkanlık seçimlerinin 2019 yılının Kasım ayında yapılacağı tahmininde bulundu.

Kredi derecelendirme şirketlerinin Türkiye notları şöyle:

Son değerlendirme tarihi    Görünüm      Kredi Notu

S&P             05 Mayıs     2017           Negatif          BB     (Yatırım yapılamaz)

Moody’s     18 Mart       2017            Negatif          Ba1   (Yatırım yapılamaz)

Fitch            28 Ocak      2017           Durağan        BB+   (Yatırım yapılamaz)

KARARA DOLARA TEPKİSİ NE OLDU?

Güne 3.57’yle başlayan dolar gün boyunca 3.54-55 seviyesini test etti. Euro ise 3.90 seviyesinde seyrediyordu. S&P’nin kararı sonrasında dolar 3.54, euro kuru ise 3.90 seviyesindeki yerini korudu.