‘Suriyeliler olmasaydı Türkiye yüzde 2’nin altında büyürdü’

Sözcü Yazarı Ekonomist Ege Cansen, Türkiye İstatistik Kurumu'nun bugün açıkladığı Türkiye'nin büyüme rakamlarını değerlendirdi. Cansen, 2016 büyümesinin yüzde 2.9 gerçekleşmesinde Suriyeli göçmenlerin de payı olduğunu vurguladı. "Bu büyümenin faktörlerinden biri Suriyeli göçmenlerin sisteme git gide adapte olmasıdır." diyen Cansen, "Suriyeliler olmasaydı bu senenin büyümesi 2'nin de altında çıkardı." dedi.

‘Suriyeliler olmasaydı Türkiye yüzde 2’nin altında büyürdü’

2016 yılı büyüme rakamları açıklandı. TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre Türkiye, 2016 yılında yüzde 2.9 büyüdü. Beklenti ise yüzde 2.2’ydi. Sözcü yazarı Ege Cansen, TÜİK’in açıkladığı büyüme rakamlarını sozcu.com.tr’ye yorumladı. Büyüme rakamlarının beklenildiği gibi geldiğini belirten Cansen, “Bu tabi bizim iç piyasayla ve hükümet harcamalarıyla sağlanan bir büyüme. Her şeye rağmen böyle bir yüzdenin korunmuş olması iyidir.” dedi. Cansen şunları söyledi:

Büyüme rakamları açıklandı İlginizi Çekebilir Büyüme rakamları açıklandı

Bundan bir sene önce TÜİK geçmiş yılların büyüme rakamlarını revize etti ve çok ciddi artışlar koydu. Bu yapılan yukarı doğru revizyonu ben inandırıcı bulmadım. Bu sene açıklanan rakamlar da onların devamıdır. Son 5 senenin büyümesi hesap edilirken daha önce yapılan düzeltmelerle dünya genelindeki yavaşlamaya karşın Türkiye hızlı bir büyüme içindeymiş gibi gösterilecek bu doğru değil. Ancak 2016’nın bu rakamı bence doğrudur. Bu rakam da revize edilecektir. Bu rakamın doğruluğunu da elektrik tüketiminden anlayabiliriz. Elektrik tüketimi ile büyüme ilişkilidir.

SURİYELİLER OLMASAYDI BÜYÜME YÜZDE 2’NİN ALTINDA GERİLEDİ

Büyüme rakamlarını yorumlarken önemli bir konuya dikkat çeken Cansen, 2016 büyümesinin yüzde 2.9 gerçekleşmesinde Suriyeli göçmenlerin de payı olduğunun altını çizdi. Cansen. “Bu büyümenin faktörlerinden biri Suriyeli göçmenlerin sisteme git gide adapte olmasıdır. Suriyelilerin Türkiye’de iş yapmaları, kayıtlı ya da kayıt dışı çalışmaları veya AB’den gelenler gibi yurt dışından gelen hibeler, hepsi büyüme rakamlarını yukarı doğru itiyor. Suriyeliler olmasaydı bu senenin büyümesi 2’nin de altında çıkardı.” dedi.

TÜRKİYE’DE 3 MİLYON SURİYELİ VAR

Geçtiğimiz ay Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nce, Türkiye’de bulunan 2 milyon 957 bin 454 Suriyelinin biyometrik verileriyle kayıt altına alındığı açıklanmıştı. Türkiye’deki Suriyelilerin 1 milyon 580 bin 866’sı erkek, 1 milyon 376 bin 588’i kadınlar oluşturuyor.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK)’in Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (HÜGO) ise Aralık 2015’te Türkiye’de çalışan Suriyeli mülteci sayısı ile ilgili bir araştırma yapmıştı. Araştırmada, o zaman Türkiye’de bulunan 2.2 milyon Suriyeli mültecinin sadece 3 bin 686'sı kayıtlı çalıştığı ve çoğunluğu çocuk 400 bin Suriyeli kayıt dışı ve düşük ücretli çalıştığı belirtilmişti. TİSK’in başka bir araştırmasında yine 2015 sonunda Türkiye’de faaliyet gösteren Suriyeli firma sayısının 10 bini aştığı kaydedilmişti. Kredi derecelendirme kuruluşu Standart & Poor’s, Mayıs 2016’da Türkiye'de 500 bin ile 1 milyon arasında mültecinin kayıt dışı çalıştığını açıklamıştı.