Suudi Arabistan’a uygulanan laptop yasağı kalkıyor

Suudi Arabistan Havayolları ABD dizüstü bilgisayar yasağının 19 Temmuz'a kadar kaldırılmasını bekliyor.

Suudi Arabistan’a uygulanan laptop yasağı kalkıyor

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA, Suudi Arabistan Havayolları’nın (Saudia) ABD’ye yapılan doğrudan uçuşlarda uygulanan kabiniçi dizüstü bilgisayar ve diğer büyük elektronik cihaz yasağının 19 Temmuz’a kadar kaldırılmasını beklediğini aktardı.

Bu cihaz laptop yasağını bitirecek İlginizi Çekebilir Bu cihaz laptop yasağını bitirecek
SPA’nın raporuna göre havayolu, ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından geçen hafta açıklanan ABD yönündeki uçuşlara yeni güvenlik önlemleri uygulamak için ülkenin sivil havacılık otoritesi GACA ile birlikte çalışıyor.Saudia, Cidde ve Riyad havalimanlarından ABD’ye uçuyor.

Türk Hava Yolları da dün yaptığı açıklamada, yasağın Türkiye’den yapılacak uçuşlar için 5 Temmuz’da kaldırılmasını beklediğini söylemişti.

ABD'nin laptop yasağı hava trafiğini etkiledi İlginizi Çekebilir ABD'nin laptop yasağı hava trafiğini etkiledi

Ortadoğu’nun en büyük havayolu şirketi olan Dubai merkezli Emirates de kendisine uygulanan yasağın kaldırılması yönünde önlemlerin uygulanması için çalıştığını bugün açıklamıştı.

ABD, Etihad Havayolları’nın gereken sıkı güvenlik önlemlerini aldığını söyleyerek, Abu Dhabi’den ABD’ye yapılan uçuşlarda kabinlere dizüstü bilgisayarlar alınmasını yasağını Pazar günü kaldırdı.

ABD'nin yasağı Atatürk Havalimanı'nı vuracak İlginizi Çekebilir ABD'nin yasağı Atatürk Havalimanı'nı vuracak

ABD Mart ayında, Mısır, Fas, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve Türkiye’den oluşan sekiz ülkedeki 10 havalimanından kalkan ABD uçuşlarında dizüstü bilgisayarların kabine alınmasını yasakladı. Kararın gerekçesi olarak kabine alınan elektronik cihazlara bomba yerleştirilmiş olabileceği gösterilmişti.

REUTERS