Taşeron işçiler kadro için ne zaman başvuru yapacak? Bakanlık’tan açıklama geldi

Taşeron kadroda son dakika haberleri geldi. Taşeron işçiler kadroya geçmek için ne zaman başvuru yapacak sorusunun cevabı merak ediliyordu. Taşeronun kadroya geçişi 90 günlük bir süreçte tamamlanacak. İşte taşeronun başvuru tarihi ve süreç ile ilgili ayrıntılar...

Taşeron işçiler kadro için ne zaman başvuru yapacak? Bakanlık’tan açıklama geldi

Taşeronun uzun zamandır beklediği kadro hayali sonunda gerçek oluyor. Taşeron işçiler ‘Ne zaman başvuru yapılacak’ sorusunun cevabını merak ediyordu. Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı taşeron işçilerin kadroya alınması sürecine ilişkin açıklama yayınladı. İşte taşeron hakkında merak edilen detaylar…

TAŞERON İŞÇİLER NE ZAMAN BAŞVURU YAPACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan taşeron işçilere yönelik yapılan açıklamada,  “Alt işveren işçilerimizin kıdem tazminatına esas olan toplam hizmet süresi ile izin sürelerinin hesabında geçmiş kıdemler İş Kanunu çerçevesinde dikkate alınacaktır. İşçilerimizin bu hakları da korunmaktadır. 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren 10 gün içinde, çalıştıkları alt işveren şirketlere değil, istihdam edilecekleri kurumlara başvuracaklardır” denildi.

Hangi kurumlardaki taşeron işçiler kadroya geçirilecek? Taşerona kadroya geçişte sınav mı yapılacak? İlginizi Çekebilir Hangi kurumlardaki taşeron işçiler kadroya geçirilecek? Taşerona kadroya geçişte sınav mı yapılacak?

TAŞERONUN KADROYA GEÇİŞ SÜRECİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan taşeron işçilere yönelik yapılan açıklama şu şekilde: “Alt işveren işçisi kardeşlerimize yönelik düzenlemenin de yer aldığı Kanun Hükmünde Kararname’nin yayınlanmasının ardından, geçiş sürecinin doğru bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile alt işveren işçilerimizin kamuda istihdamı için yapılan düzenleme, 2 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek olup, hem merkezi yönetim hem de belediye ve il özel idareleri gibi mahalli idarelerde alt işveren işçilerimizin istihdam edilmek üzere başvuruları 2 Ocak 2018 tarihinde başlayacaktır.

Bu tarihten önce herhangi bir başvuruda bulunulması gerekmemektedir. Başvuru ve kadroya geçiş sürecine ilişkin uygulamayı anlatan usul ve esaslar bu hafta içinde yayınlanacak ve geçiş süreci 2 Ocak 2018’den itibaren 90 gün içinde sonuçlandırılacaktır. 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren işçilerimizin geçiş yapacakları idarelerce başvuruların alınmasına başlanacaktır.

Taşeronda son durum! Uzmanlar 'imkansız' diyor! İlginizi Çekebilir Taşeronda son durum! Uzmanlar 'imkansız' diyor!

TAŞERON İŞÇİ İSTİHDAM EDİLECEĞİ KURUMA BAŞVURU YAPACAK

Alt işveren işçilerimiz 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren 10 gün içinde, çalıştıkları alt işveren şirketlere değil, istihdam edilecekleri kurumlara başvuracaklardır. Başvuruda bulunan alt işveren işçilerimizin bilgileri, başvurdukları idarelerce elektronik ortama aktarılacaktır. İşçilerimizin 4 Aralık 2017 tarihinde düzenleme kapsamında bir ihalede çalışıp çalışmadığı ilgili kurumlar nezdinde kontrol edilerek, çalıştıkları idarelerce sınav süreci başlatılacaktır. Bu işlemlerin ardından işçilerimiz çalıştıkları kurumda istihdam edileceklerdir.

Alt işveren işçilerimizin, çalıştıkları alt işveren şirketlerine herhangi bir evrak ya da feragat belgesi vermesi gerekmemektedir. Böyle bir uygulama KHK’da yer almamaktadır. 90 günlük sürecin sonunda, işçilerimizin kadroya geçişi sırasında, kendilerinden kadroya geçişe ilişkin açtıkları dava veya icra takibi varsa, bu dava veya takiplerden feragat ettiklerine ilişkin bir belge ve sulh sözleşmesi, çalıştıkları idarelerce talep edilecektir.

İşçilerimiz, kamuda istihdam edildikleri için, kadroya geçişleri nedeniyle çalıştıkları İDARE İLE sulh sözleşmesi yapacaklardır. Bu sözleşme, işçilerimiz açısından herhangi bir hak kaybına sebep olmayacaktır.

Sulh sözleşmeleri idare ile yapılacak olup, bu durum alt işveren şirketlerine karşı işçinin haklarından vazgeçmesi anlamına gelmemektedir. Alt işveren şirketleri sulhe taraf olmayıp, bundan yararlanamazlar.

Taşeronun ülkeye faturası ağır olacak! İlginizi Çekebilir Taşeronun ülkeye faturası ağır olacak!

KIDEM TAZMİNATINA ESAS OLAN TOPLAM HİZMET SÜRESİ İLE İZİN SÜRELERİ

Alt işveren işçilerimizin kıdem tazminatına esas olan toplam hizmet süresi ile izin sürelerinin hesabında geçmiş kıdemler İş Kanunu çerçevesinde dikkate alınacaktır. İşçilerimizin bu hakları da korunmaktadır. Bu prosedür, çalışanların kamuda kadroya geçişlerinde geçmişte de işletilmiş genel bir uygulama olup, yeni bir düzenleme değildir.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...