Taşeron işçileri dikkat, hepinizi etkileyecek! Taşeronda son durum…

Taşeron işçilerinin gözü kulağı son gelişmelerde. Taşeron işçileri hükümetten gelecek açıklamaya dikkat kesildi. Kadro bekleyen taşeron işçileri beklentilerinin karşılanıp karşılanmayacağını merak ediyor. İşte taşeronda hükümet kaynaklı son gelişmeler...

Taşeron işçileri dikkat, hepinizi etkileyecek! Taşeronda son durum…

Hükümetten gelecek her taşeron açıklaması, yüzbinlerce taşeron işçisi için büyük bir önem taşıyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın son açıklamasına göre; toplam 771 bin taşeron işçi çalışıyor. Ayrıca Ağbal’ın açıklamasına göre; ücret sınırlamasının sadece 8 bin taşeron işçiyi kapsıyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, 20 maddelik çerçeve bir kanun tasarısı hazırlayacaklarını söyledi. Başbakan Binali Yıldırım ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu yıl sonuna kadar çözüm vaat ediyor.

NACİ AĞBAL: TAŞERONDA GEÇ KALMADIK

Bakan Ağbal, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda taşeron işçilere ilişkin torba tasarıyla yaptıkları ücret sınırlamasının sadece 8 bin taşeron işçiyi kapsadığını belirtti. Taşeronla ilgili çalışmalarda geç kalmadıklarını ifade eden Ağbal, “Teknik çalışmalar bitti. EKK'da görüşüp Bakanlar Kurulu ve ardından Meclis'e sevk edeceğiz. Çok uzun bir kanun tasarısı olmayacak. Belki 20 maddelik bir çerçeve kanun olacak. Çok kısa sürede geçeceğini düşünüyoruz” dedi.

TORBA YASA TAŞERONU NASIL ETKİLEYECEK?

Torba yasada, taşeron işçileri de yakından ilgilendiren düzenleme bulunuyor. Kamuda çalışan taşeron işçilerin maaşları artık Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek. Peki, bugüne kadar nasıl belirleniyordu? Her kamu kurumu kendi sözleşme yapıyor ve sözleşmede de çalışacak olan taşeron işçilerin ücretlerini kendi belirliyordu. Torba yasa Meclis'ten geçtikten sonra ise artık kamuda çalışacak tüm taşeron işçilerin sözleşmedeki ücretlerine ilişkin tavanı Maliye belirleyecek.

Torba yasadan 21 madde çıkarıldı! Torba yasada neler var... İlginizi Çekebilir Torba yasadan 21 madde çıkarıldı! Torba yasada neler var...