Sözcü Plus Giriş

Kılıçdaroğlu’ndan taşeron işçiler için önemli çıkış

Taşeron işçi yıl sonuna kadar kadro beklentisinin karşılanmasını istiyor. Çalışma şartlarında iyileştirmeyi umut eden işçiler kadro hayali kuruyor. Bakan Ağbal'ın açıklamasına göre toplam 771 bin taşeron işçi var. Peki taşeron işçilerin hayatında neler değişecek? CHP lideri yaptığı son dakika açıklamasında 'taşeron işçilik modern kölelik düzenidir' dedi. İşte taşerona kadroda son durum ve hükümetten yapılan son dakika açıklamaları...

14:06 -
Kılıçdaroğlu’ndan taşeron işçiler için önemli çıkış

Taşerona kadroda yeni gelişme yaşandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün yaptığı grup konuşmasında taşeron işçilerin haklarını savundu. Peki hükümet kanadı ne diyor? İşte taşeron için yapılan son açıklamalar ve yaşanan gelişmeler…

KILIÇDAROĞLU’NDAN SON DAKİKA TAŞERON ÇIKIŞI

Kılıçdaroğlu’nun bugün yaptığı konuşmada taşeron işçileri ilgilendiren kısım şöyle; “Son taşeron işçisi de kadro alana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Kadro verilirken de işçinin kimliğine, yaşam tarzına, siyasi görüşüne bakılmamalı, kim olursa olsun, taşeron işçisi olarak çalışıyorsa kadro almayı hak ediyordur.”

İLGİLİ HABERTaşeronu ketenpereye getirmek istiyorlarTaşeronu ketenpereye getirmek istiyorlar
HÜKÜMETTEN YAPILAN TAŞERON İŞÇİYE KADRO AÇIKLAMALARI

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM: Hükümet tarafından yapılan peş peşe gelen taşeron açıklamalarından biri de Başbakan Binali Yıldırım’a ait. “O iş bitti.” diyerek son dakika Taşeron işçiye kadro haberleri bekleyenlere seslendi.. “Başbakan Binali Yıldırım, Taşeron işçilere kadro verilmesine ilişkin, “O iş bitti tamam, eli kulağında. Bugün yarın devreye girecek. Yeni seneden itibaren artık bu taşeron mevzusu bitmiş oluyor.” dedi.

başbakan taşeron

BAŞBAKAN YARDIMCISI BEKİR BOZDAĞ: Taşeron hakkında beklenen açıklama Bekir Bozdağ’dan geldi, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ taşeron işçilerin durumu hakkında son dakika açıklamasıyla detayları aktardı. Bakanlar Kurulu’nun ardından konuşan Başbakan Yardımıcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, taşeron işçilerin durumu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Taşeronla ilgili çalışmalar son noktaya geldi. Başbakanımızın başkanlığında ilgili bakan arkadaşlarımız uzun bir toplantı yaptılar. Daha sonra Başbakanımız bakanlarımıza bazı hususlarda ayrıca durulması talimatı verdi. Onlar da çalışmalarını sürdürüyorlar. Aralık sonu, Ocak ayı içinde taşeronla ilgili yasa Meclis’e gelecek ve sonuçlandırılacaktır.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER771 bin taşeron işçiye özel yasa!771 bin taşeron işçiye özel yasa!

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI JULİDE SARIEROĞLU:  Sarıeroğlu, taşeron sürecinin yıl sonuna kadar tamamlanacağını ve gündemlerinde taşeron süreci olduğunu vurgulayarak, şu görüşlere yer verdi:

“Taşerondaki kardeşlerimizin taleplerini, ihtiyaçlarını çok iyi biliyorum. Göreve geldiğimizde hemen çalışmaya başladık. Konuyu farklı mecralara çekmeye çalışan kesimler var ama Sayın Başbakanımız grup toplantısında gerekli açıklamayı yaptı. İnşallah bu sene bitmeden taşeronda çalışan vatandaşlarımızı kamuda istihdamlarıyla ilgili çalışmayı tamamlayıp gereğini yapacağız.”

çalışma bakanı taşeron

Son 10 yılda 6,5 milyon kişiyi işe yerleştirdiklerine işaret eden Sarıeroğlu, şunları kaydetti:

“Şu anda 5,2 oranında büyüme oranına sahibiz. Bu büyüme oranının istihdama yansıması için elimizden geleni yağacağız. İŞKUR çok önemli bir kurum. 2002’de 20 bin kişiyi işe yerleştirmiş. Ekim ayındaki rakamları aldım 900 bin kişiyi işe yerleştirmiş. Türkiye’nin gelişimini bu rakamlardan görebiliriz. Son 10 yılda 8 milyon kişi iş gücü piyasasına girmiş bunun 6,5 milyonuna iş bulmuşuz. Bunun da 3,5 milyonu kadın. Bu rakamlar neredeyse bir Avrupa Birliği ülkesinin nüfusuna denk. Bu rakamlarla ilgili manipülasyon yapmaya çalışıyorlar ama kim ne derse desin rakamlar nettir. Türkiye 10 yılda 6.5 milyon insana istihdam sağlamıştır. İstihdam seferberliği kapsamında son 1 yılda 1 milyon 300 bin kişiye istihdam yaratmıştır. Bu yerilecek değil alkışlanacak bir performanstır. Dünyanın örnek aldığı bir başarı hikayesidir.”

MALİYET BAKAN NACİ AĞBAL: Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilere kadro verilmesine ilişkin yöneltilen soruya cevap verdi. Ağbal, yılbaşına kadar taşerona kadro çıkarmayı planladıklarını söyledi.

İLGİLİ HABERKılıçdaroğlu'ndan bomba taşeron iddiasıKılıçdaroğlu'ndan bomba taşeron iddiası

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:06 27.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more