Sözcü Plus Giriş

KHK ile gelen taşeron detaylarını bakanlık açıkladı! Taşeronun kadroya geçiş adımları neler olacak?

Dün yayınlanan KHK'larla tüm vatandaşları ilgilendiren birçok gelişme yaşandı. Taşeron işçisini de yakından ilgilendiren gelişmeleri içeren KHK'nın ardından Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Jülide Sarıeroğlu Twitter hesabından taşeron ile ilgili paylaşımlarda bulundu. Taşeron işçilerin kadroya alınmasında hangi adımlar olacak? İşte detaylar...

null
Güncellenme: 10:42, 25/12/2017
KHK ile gelen taşeron detaylarını bakanlık açıkladı! Taşeronun kadroya geçiş adımları neler olacak?

Taşeron işçisinin merakla araştırdığı gelişmelere yenileri eklendi. Dün yayınlanan KHK’larla taşeron işçisini yakından ilgilendiren bazı detaylar da belirginleşti. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Jülide Sarıeroğlu Twitter hesabından bulunduğu paylaşımda hangi alanlardaki taşeron işçiler kadroya alınacak? sorusuna da yanıt vermiş oldu.

İŞTE BAKANLIKTAN YAPILAN AÇIKLAMA

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı resmi internet sitesinden paylaşılan bilgiler şöyle;

696 SAYILI KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME HAKKINDA;

1. Genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, Sosyal Güvenlik Kurumları, KHK ekinde listesi bulunan diğer özel bütçeli kuruluşlarda personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri ile alt işveren işçisi olarak çalışanlar sürekli işçi kadrosuna geçirilecektir.

taseronisci

Bu kapsamda;

 • Sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçilerimize geçişle beraber yıllık 52 gün ilave tediye ödenecektir.
  Özel sözleşmeli olmayacak, bir yıllık, üç yıllık, beş yıllık olmayacak, bu işçilerimiz sürekli işçi kadrosuna geçirilecektir.
 • Sürekli işçi kadrosuna geçen işçilerimizde yaş sınırı ve eğitim şartı aranmayacaktır.
  Geçiş işlemleri, alt işveren işçilerinin çalıştığı idareler tarafından gerçekleştirilecektir.
 • Sürekli işçi kadrosuna geçiş işlemleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'nın koordinasyonunda gerçekleştirilecektir.
 • Bundan sonra personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri yapılmayacaktır.
  Geçiş sürecinin 90 gün içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir.
 • 4 Aralık 2017 tarihinde askerde olanlar ile doğum ve hastalık nedeniyle iş sözleşmesi askıda olanlar da sürekli işçi kadrosuna geçirilecektir.
 • 2. Bugüne kadar 4/C statüsünde çalışmakta olan Geçici Personeller, 4/B Sözleşmeli Personel statüsüne geçirilmektedir.

4/C STATÜSÜ KALKIYOR

657 sayılı Kanunda Geçici Personel (4/C) statüsü kaldırılmaktadır.
Bundan sonra da bu kapsamda işe başlayacak çalışanlar 4/B statüsünde istihdam edilecektir.
Bugüne kadar 4/C kapsamında atanma hakkı olmasına rağmen talepte bulunmayan Geçici Personele de, (4/B) Sözleşmeli Personel statüsüne geçme hakkı tanınmaktadır.
3. Mevsimlik geçici işçilerimizin en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma sürelerinin, ihtiyaç halinde kurum ve kuruluşların talebi üzerine 4 ay kadar daha uzatılabilmesi sağlanmıştır.

4. İl Özel İdareleri, Belediyeler ile bağlı kuruluşları ve bunların üyesi olduğu Mahalli İdare Birliklerinde çöp toplama, temizlik, park ve bahçe işlerinde çalışan alt işveren işçilerimiz ve personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri ile alt işveren işçisi olarak çalışan işçilerimiz artık bu idarelerinin kendi İktisadi Teşekküllerinde işçi olarak istihdam edilecektir.

İlginizi Çekebilir4B nedir? 4A, 4B, 4C ne anlama geliyor? 4C'lilerin statüsü ne olacak?4B nedir? 4A, 4B, 4C ne anlama geliyor? 4C'lilerin statüsü ne olacak?

PERSONEL ÇALIŞTIRILMASINA DAİR HİZMET ALIMI İHALESİ KALKIYOR

Bu kapsamda;

İl Özel İdareleri, Belediyeler ile bağlı kuruluşları ve bunların üyesi olduğu Mahalli İdare Birliklerinde personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri ortadan kaldırılacaktır.
İl Özel İdareleri, Belediyeler ile bağlı kuruluşları ve bunların üyesi olduğu Mahalli İdare Birliklerinin İktisadi Teşekküllerinde işçi olarak istihdam edileceklerin geçiş işlemleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'nın koordinasyonunda gerçekleştirilecektir.
Geçiş sürecinin 90 gün içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir.
4 Aralık 2017 tarihinde askerde olanlar ile doğum ve hastalık nedeniyle iş sözleşmesi askıda olanlar da İktisadi Teşekküllerde işçi olarak istihdam edilecektir.
5. Genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, Sosyal Güvenlik Kurumları, KHK ekinde listesi bulunan diğer özel bütçeli kuruluşlarda personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri ile yıl içerisinde 12 aydan kısa süreli işlerde çalışan alt işveren işçilerimiz, 2017 yılında çalıştıkları süre ile sınırlı olmak üzere çalıştıkları kamu idarelerinde geçici işçi pozisyonuna alınacaktır.

6. Alt işveren firmalarının fesih edilen sözleşmelerden sözleşme konusu işin %80'ini tamamlamayanlar için yükleniciye %80 ile yapılan işin tutarı arasındaki bedel farkının %5'i oranında tazminat ödenecektir. Bu firmaların kamu kurumlarına ait işlerin yürütülmesinde kullandığı taşınırlar ile tüketim malzemelerini, ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından satın alınmasına veya kiralanmasına imkan sağlanmaktadır.

İlginizi ÇekebilirHangi kurumlardaki taşeron işçiler kadroya geçirilecek? Hangi kurumlardaki taşeron işçiler kadroya geçirilecek?

 

İlginizi ÇekebilirTaşerona kadroda flaş! Çok sayıda işçi...Taşerona kadroda flaş! Çok sayıda işçi...İlginizi Çekebilir'Alo taşeron hattı'na kadro yok'Alo taşeron hattı'na kadro yok
Yayınlanma Tarihi:09:08,