TMSF Başbakanlık’a bağlandı

Ekonomi yönetiminin başına Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yeniden tek isim olarak getirilirken TMSF'nin Başbakanlık'a bağlanması dikkat çekti.

TMSF Başbakanlık’a bağlandı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Mayıs ayında AKP genel başkanlığına yeniden seçilmesinin ardından gerçekleşen ilk kabine revizyonunda bugün itibarıyla görev dağılımları netleşirken; piyasalarca risk unsuru olarak görülen ekonomi yönetimindeki çok başlılık ve görüş ayrılıkları izlenimi de son buldu.

BAŞBAKAN YARDIMCISI’NDAN ALINDA BAŞBAKAN’A BAĞLANDI

Bir önceki kabinede ekonomi yönetiminde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Hazine, Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası ve Kalkınma Bankası’ndan sorumlu iken; Başbakan eski Yardımcısı Nurettin Canikli ise reformların ve yatırımların koordinasyonu ve izlenmesi ile yatırım ortamının iyileştirilmesi görevleri ile Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan sorumluydu. Mehmet Şimşek şu an ekonomiden sorumlu tek Başbakan Yardımcısı olurken TMSF eski Başbakan Yardımcısı Canikli’den alınıp Başbakan Yıldırım’a bağlandı.

TMSF Türkiye ikincisi oldu! İlginizi Çekebilir TMSF Türkiye ikincisi oldu!
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ kabine revizyonunun ardından yapılan ilk Bakanlar Kurulu toplantısında başbakan yardımcılarının görev alanlarının belirlendiğini açıkladı. Bozdağ hükümet sözcüsü olarak yaptığı ilk açıklamada, bankalar ve ekonominin koordinasyonunun Şimşek’e bağlandığını belirterek, “Ekonomi Şimşek’in koordinasyonunda ve tek elde yürüyecek” dedi.

Fortune 500'deki şirketlerin aktif büyüklüğüne bakıldığı zaman TMSF elindeki şirketlerin 40 milyar TL'lik büyüklüğü ile Türkiye'nin en büyük ikinci holdingi konumunda idi.

Fortune 500’deki şirketlerin aktif büyüklüğüne bakıldığı zaman TMSF elindeki şirketlerin 40 milyar TL’lik büyüklüğü ile Mayıs 2017 itibariyle Türkiye’nin en büyük ikinci holdingi konumunda idi.

Reuters’ta 30 Kasım 2016’da yayımlanan bir analizde ekonomi yönetiminde, görüş ayrılığı izleniminin belirginleştiği, bunun yarattığı ve yaratabileceği endişelerin piyasalar tarafından önemli bir risk unsuru olarak görüldüğüne dikkat çekilmişti. Geçen hafta Çarşamba günü yapılan revizyon ile ekonomiden kimin sorumlu olacağı ve sorumluluğun tek bir kişide olup olmayacağı yönündeki soru işaretleri büyük ölçüde sona ermişti.

Revizyonda Başbakan Yardımcılığı’ndan Milli Savunma Bakanlığı’na getirilen Nurettin Canikli dışında ekonomi yönetimi yerini korudu. Kabinenin ekonomi ile ilgili ana bakanlıklar olan Ekonomi, Gümrük, Maliye ve Kalkınma bakanlıklarında değişiklik gerçekleşmedi. Son kabinede Başbakan Yardımcılığı ve Hükümet Sözcülüğü görevini yürüten Numan Kurtulmuş, Nabi Avcı’nın yeni kabinede yer almamasıyla boşalan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na getirildi.

DOLAR GERİLEMİŞTİ

Fikri Işık’ın başbakan yardımcılığına atanmasıyla boşalan Milli Savunma Bakanlığı’na ise, daha önce bankalardan sorumlu başbakan yardımcılığı görevini yürüten Nurettin Canikli atandı. Uluslararası yatırımcı tarafından güven unsuru olarak kabul edilen Şimşek’in yeni kabinede ekonominin tek sorumlusu olma ihtimali ve yapısal reformların gündemde olmaya devam edebileceği beklentisi piyasalarda olumlu fiyatlanırken; dolar/TL geçen hafta 3.51’li seviyelere gerilemişti.

Bir bankanın döviz masası yetkilisi, “Bugün için bu habere yeni bir olumlu piyasa tepkisi görmedik. Ancak piyasanın yakından takip ettiği bir konu idi. Bu değişiklikle ekonominin tek patronu Şimşek ilan edildi ve önümüzdeki dönemde çıkabilecek soru işaretleri de ortadan kalktı” dedi ve ekledi:

“İlk anda bir tepki görmesek de, yatırımcılar tarafından geniş kabul gören bir ismin ‘tek patron’ ilan edilmesi orta uzun vadede Türkiye pozitif fiyatlanacaktır.”

Piyasalar açısından Şimşek’in ekonomiden sorumlu tek başbakan yardımcısı olması yapısal reformların gündemde olmaya devam edebileceğine beklentisiyle de pozitif algılanıyor.