Sözcü Plus Giriş

Trafikte sosyal medya kullanımında Türkiye Avrupa lideri

Aviva’nın, Türkiye de dahil toplam 13 ülkede gerçekleştirdiği “Direksiyon Başında Telefon Kullanımı” araştırmasının sonuçları açıklandı. Araştırma, her iki Türk vatandaşından birinin, araç kullanırken telefonla konuştuğunu ve bu oranın global ortalamanın üstünde olduğunu ortaya koydu. Türkiye’nin, ayrıca trafikte en çok sosyal medyada gezinen ve paylaşım yapan Avrupa ülkesi olduğu ortaya çıktı.

Sozcu.com.tr
14:33 -
Trafikte sosyal medya kullanımında Türkiye Avrupa lideri

Bireysel emeklilik ve hayat sigortası sektöründe faaliyet gösteren AvivaSA, İngiliz ortağı Aviva'nın “direksiyon başında telefon ve internet kullanımının trafik üzerindeki etkisini” ortaya koymak amacıyla, Ipsos MORI işbirliğiyle gerçekleştirdiği araştırmanı sonuçlarını açıkladı.

Türkiye'nin yanı sıra, ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, İspanya, İtalya, İrlanda, Polonya, Çin, Hindistan, Singapur, Endonezya'nın yer aldığı araştırma, 17 Mart ve 1 Mayıs 2017 tarihleri arasında, kentsel nüfusu temsil eden gruplar üzerinde yapıldı. Araştırmaya göre trafik kurallarına en saygılı ülke İngiltere. Her beş İngiliz sürücüden sadece birisi, hands-free kit yardımı olmadan direksiyon başında telefon kullanıyor.

İLGİLİ HABERİşte yeni trafik sigorta sisteminin tüm detaylarıİşte yeni trafik sigorta sisteminin tüm detayları

Araştırmanın yapıldığı tüm ülkelerde direksiyon başında hands-free kit yardımı olmadan telefonla konuşmak yasak. İngiltere bu konuda en iyi sonuca sahip olmasına rağmen, çok daha katı cezaları uygulamaya koydu. Bu konuda en olumsuz sonuçlara sahip iki ülke ise, Amerika ve Çin… Araştırmada, direksiyon başındayken mesaj yazmak ve sosyal medyada dolaşıp, paylaşım yapmak konuları da irdelendi.

 

ÜlkelerAraç kullanırken telefonla konuşanAraç kullanırken mesaj yazanAraç kullanırken sosyal medyada gezinen
İngiltere20%13%7%
İspanya35%27%11%
Fransa39%26%8%
Kanada43%26%11%
İrlanda45%26%15%
Singapur46%47%23%
Endonezya51%53%29%
Polonya53%18%14%
Türkiye53%34%22%
İtalya59%41%17%
Hindistan60%43%41%
ABD63%34%22%
Çin76%28%11%
Global ortalama48%31%17%

 

Araştırma sonuçlarıyla ilgili bir açıklama yapan AvivaSA CEO'su Fırat Kuruca, trafik kazalarının, ülkemizde en yaygın yaşanan felaketlerden birisi olduğunu vurgulayarak; “Bu araştırma, Türkiye dahil dünyanın 13 ülkesinde gerçekleştirilen çok önemli bir araştırma. Alınacak önlemler konusunda önemli bir güncel kaynak olacağını düşünüyoruz. Araştırmada çıkan belki de en ilginç sonuç, trafikte en çok sosyal medyada gezinen ve paylaşım yapan Avrupa ülkesinin Türkiye olması. Ayrıca, İtalya'dan sonra, araç kullanırken mesaj yazma oranı en yüksek Avrupa ülkesiyiz. Bunlar maalesef, önlem almamız gereken üzücü sonuçlar.” dedi.

İLGİLİ HABERTrafik sigortasında yeni dönem başladıTrafik sigortasında yeni dönem başladı

TÜRKİYE GLOBAL ORTALAMANIN ÜZERİNDE

Yapılan araştırmada Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında, İtalya'dan (yüzde 59) sonra, Polonya (yüzde 53) ile birlikte en çok “direksiyon başında telefonla konuşan” ülke çıktı. Araştırmada en yüksek orana yüzde 76 ile Çin sahip olsa da, Türkiye yüzde 53 ile global ortalamanın üzerinde yer alıyor.

TÜRKİYE DİREKSİYON BAŞINDA EN ÇOK MESAJ YAZAN İKİNCİ ÜLKE

Araç kullanırken telefonla konuşmanın yanı sıra; “direksiyondayken mesaj yazmak” ve “sosyal medyada dolaşıp, paylaşım yapmak” konularının da sorgulandığı araştırmada; bu konudaki en dikkat çekici noktalardan birisi, Türkiye'nin yüzde 34 ile, İtalya'dan sonra (yüzde 41) “en çok araç kullanırken mesaj yazan” Avrupa ülkesi olması. Global olarak bakıldığında ise, Endonezya yüzde 53 ile bu alanda en yüksek orana sahip olsa da; Türkiye, Amerika ile 5. sırayı paylaşıyor. Bu konuda “trafik kurallarına en sadık ülke” ise, yüzde 13 oranıyla İngiltere.

İLGİLİ HABERRekabet Kurulu'ndan trafik sigortası mağdurlarına çağrıRekabet Kurulu'ndan trafik sigortası mağdurlarına çağrı

TÜRKİYE DİREKSİYON BAŞINDA EN ÇOK SOSYAL MEDYA KULLANAN ÜLKE

Araştırmaya göre, Türkiye yüzde 22 ile “trafikte en çok sosyal medyada gezinen ve paylaşım yapan” Avrupa ülkesi konumunda yer alıyor. Avrupa'da, Türkiye'nin hemen ardından yüzde 17 ile İtalya gelirken, global ortalama baz alındığında, Türkiye bu oranla averajın üzerinde yer alıyor. Global olarak bakıldığında ise, yüzde 41 ile Hindistan, trafikte en çok sosyal medyada gezinen ülke olurken; İngiltere yüzde 7 ile yine en az orana sahip ülke konumunda.

2016 YILINDA 413 BİN 167 KAZA

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nın verilerine göre 2016 yılında Türkiye’de toplam 413 bin 167 kaza yaşandı. Araştırmaya tarafların anlaşarak kendi aralarında tutanak tuttuğu maddi hasarlı kazalar dahil edilmedi. Söz konusu kazalar da dikkate alındığında bu rakamın çok daha fazla olduğu söylenebilir. Bu kazalarda toplam 7 bin 300 kişi hayatını kaybederken 303 bin 812 kişi yaralandı.

 

Tablo: trafik.gov.tr

Tablo: trafik.gov.tr

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:52 29.06.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more