TÜİK enflasyon hesabını değiştiriyor

Büyüme hesabını değiştiren TÜİK şimdi de enflasyon hesabını yeniden düzenledi. Buna göre gıda ürünlerinin mevsimsel koşullarına bakılmadan yıl boyunca sepetteki ağırlıkları aynı olacak. Enflasyon sepetinde gıdanın ağırlığı azaltılırken ulaştırmanın ağırlığı arttı.

TÜİK enflasyon hesabını değiştiriyor

TÜİK’in düzenlediği basın toplantısında yetkililer tarafından verilen bilgilere göre mevsimsel ürünlerin her ay sepette değişik ağırlıklarla hesaplanması uygulaması yerine ürünlerin AB sisteminde olduğu gibi yıl boyunca aynı ağırlıkta hesaplanması planlandı.

Örneğin domatesin enflasyon sepetindeki ağırlığı yıl boyunca aynı olacak. Fiyatların ucuzladığı temmuz ayında da ocak ayında da domates enflasyonu aynı ölçüde etkileyecek. Özel TÜFE göstergeleri 2017 ocak ayında revize edilecek.

enfl21

GIDA AZALDI ENFLASYON ARTTI

Yapılacak yeni hesaba göre enflasyon sepetinde gıda ve alkolsüz içeceklerin ağırlığı azaltıldı. Tütün ve alkollü içeceklerin ağırlığı artırıldı. Ulaştırmanın enflasyondaki ağırlığı 2 puan arttı.

Daha önce yayımlanan özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden işlenmiş gıda ürünleri enerji, alkollü içecekler, tütün ürünleri ile altın hariç ve enerj, gıda ve alkolsöz içeceekler, alkollü içecekler ve tütün ile altın hariç endeksinin yanı sıra 19 yeni özel kapsamlı endeks de bundan böyle sepette yerini alacak.

2017 yılı için kısım ve bölüm düzeyindeki ağırlıkların hesaplanmasında yeni ulusal hesaplar sistemi kullanılacak.

Enflasyon sepeti tartışmasına son noktayı Şimşek koydu İlginizi Çekebilir Enflasyon sepeti tartışmasına son noktayı Şimşek koydu

ŞİMŞEK OLMAZ DEMİŞTİ

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci geçen aylarda gıdanın ağırlığı azaltılarak enflasyon sepetinde hesabın değiştirileceğini belirtmişti. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise böyle bir şey olamayacağını, sepetin anketlerle belirlendiğini ifade etmişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...