Sözcü Plus Giriş

Türk mobilyasına yabancı ilgisi

Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Güleç Türkiye'nin mobilya sektöründe Avrupa'nın fabrikası olabileceğini söyledi.

null
Güncellenme: 09:32, 25/07/2017
Türk mobilyasına yabancı ilgisi

Hürriyet gazetesinden Sadi Özdemir’in haberine göre, Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Güleç mobilya sektöründe, dünyada işbirliği yaptıkları şirketlerin Türkiye’yi yatırım ülkesi olarak görmeye başladığını, marka sahibi bazı büyük yatırımcıların üretimlerini buraya kaydırmayı düşündüklerini söyledi.

Güleç, KDV indirimi ve bazı fonlarda sağlanan avantajların mobilya sektörünün önünü açtığını daha fazla büyümesi ve 2023 hedeflerini yakalamasını kolaylaştıracağını belirtti. Güleç mobilya üretim ve ihracat potansiyeli ile bu tür teşviklerin Türkiye’yi yatırım için cazip hale getirdiğini ifade ederek, “Dünyada işbirliği yaptığımız şirketler artık Türkiye’yi bir yatırım ülkesi olarak görmeye başladı. Biz Avrupa’nın adeta bir mobilya fabrikası olabiliriz. Mobilya üretmek farklı bir şey, diğer sektörlerden çok farklı, sadece sermaye ile olan bir şey değil. Müteşebbis gücüyle olan bir şey, aynı zamanda da nitelikli iş gücünün olması gerekiyor. Herkes üretemez çünkü. İlla bir altyapı gerekiyor.” diye konuştu