Türkiye’de kaç tane yabancı şirket faaliyet gösteriyor?

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in yabancı sermayeli şirketlerle ilgili soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye'de 54 bin 493 yabancı sermayeli şirketin faaliyet gösterdiğini açıkladı. Bakan Zeybekçi yerli ve yabancı ortaklı olan şirket sayısının ise 27 bin 743 olduğunu bildirdi.

Türkiye’de kaç tane yabancı şirket faaliyet gösteriyor?

Geçtiğimiz aylarda yabancı uyruklu kişi ve firmaların ülkemizde  tarım arazisi edinmelerinin incelenmesi için Meclis Araştırması önergesi veren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu kez de  benzer bir konuyla ilgili olarak TBMM Başkanlığına soru önergesi  yöneltti.

Katar'la Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler nasıl? İlginizi Çekebilir Katar'la Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler nasıl?

Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle  soru önergesi veren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Şirket merkezi  yurtdışında olan yabancı sermayeli kuruluşlardan ülkemizde yatırım  yapan şirket var mıdır? Var ise sayısı ve toplam yatırım tutarı ne  kadardır? Ülkemizden yurt dışına kamu ya da özel sektör olarak  edindiği taşınmaz yatırımlar var mıdır? Var ise yatırımın toplam  tutarı ne kadardır? Yabancı yatırımcı ülkemizde hangi alanlara yatırım  yapmaktadır? Yerli ve yabancı ortaklığı ile ülkemizde var olan şirket  sayısı kaçtır? Edindikleri taşınmazların toplam tutarı ne kadardır?”  şeklindeki sorulara yanıt verilmesini istedi.

tablo21

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesini Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yanıtladı. Bakan Zeybekçi, “Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü Bilgi Sistemi kayıtlarına göre 2017 yılı Mart ayı itibariyle  ülkemizde yerli ve yabancı ortaklığı olan 27.743 adet  yabancı sermayeli ise toplam 54.493 adet şirket faaliyet göstermektedir” dedi.

Yabancılar fiyatı gördü Türkiye'ye koşuyor İlginizi Çekebilir Yabancılar fiyatı gördü Türkiye'ye koşuyor

Zeybekçi, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre ülkemize 1975-2017/Mart döneminde uluslararası sermayeli firmalar tarafından 197,6 milyar dolar tutarında doğrudan yatırım gerçekleştirilmiştir” şeklinde açıklamada bulundu.

Bakan Zeybekçi’nin verdiği bilgiye göre  uluslararası yatırımcılar ülkemizde tarım, ormancılık. Madencilik, gıda, tekstil ve bankacılık gibi onlarca alanda faaliyet sürdürüyor.

Bilindiği gibi CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, konuyu TBMM Başkanlığına sunduğu Meclis Araştırması talebiyle de gündeme getirmişti. Gürer, Meclis Araştırma önergesinde, son yıllarda artış gösteren yabancı uyruklu kişi ve firmaların ülkemizde tarım arazisi edinmelerine yönelik uygulamaları sormuştu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer “Uluslararası yatırımcıların ülkemizde yatırımlarının ve tercih ettikleri alanlar ile sağlanan avantajlarında dikkate alındığında pazarlanması satışı getirisi sorunsuz alanları tercih ettikleri yönünde oluşan bir kanı vardır. Ayrıca yabancı şirket ve ortaklı yabancı şirket yatırımları bölgesel anlamda incelenmeye değerdir. Ülkemizde getirisi kolay işleri  sermaye varlığı ile ele geçiren yabancı şirketlerin elde ettiği avantaj yerli yatırımcının varlığını sıkıntıya sokmamalıdır” dedi.

FOREKS