Türkiye’den ABD’ye itiraz

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ABD'ye yazdığı mektupta uçuşlardaki elektronik cihaz yasağının kaldırılmasını istedi.

Türkiye’den ABD’ye itiraz

Türkiye ABD’ye doğrudan uçuşlarda kabine elektronik cihaz alınmaması kararına karşı temaslarını sürdürüyor. BBC Türkçe’nin haberine göre; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ABD’ye yolladığı mektupla Türkiye’nin yasaktan çıkarılmasını istedi.

Elektronik yasağını erken başlattık İlginizi Çekebilir Elektronik yasağını erken başlattık

ABD’nin, aralarında İstanbul’un da bulunduğu sekiz ülkedeki 10 havalimanından ABD’ye doğrudan uçuşlarda güvenlik gerekçesiyle kabine cep telefonundan büyük elektronik cihaz alınmamasına ilişkin kararının benzerini daha sonra İngiltere de almıştı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş bunun “anlamsız” ve istenen hedefe hizmet etmeyecek bir önlem olduğunu savunarak Dışişleri ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlıklarının bu konuda gerekli tedbirleri aldığını dile getirdi.
Bu kapsamda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın ABD’li muhataplarına yolladığı mektupta “Uygulama yolcunun uçuş konforunu olumsuz etkiliyor. İstanbul ve Ankara yasak kapsamından çıkarılmalı. Türkiye uluslararası güvenlik kurallarına uyuyor. İstanbul ve Ankara yasak kapsamından çıkarılmalı” ifadeleri yer aldı.

ABD'nin yasağı Atatürk Havalimanı'nı vuracak İlginizi Çekebilir ABD'nin yasağı Atatürk Havalimanı'nı vuracak

Bakan Ahmet Arslan dün de, “Bundan geri adım atmalarını veya daha hafifletilmesi gerektiği konuşuyoruz. İstanbul’u, İstanbul Atatürk Havalimanı’nı başka ülkelerdeki havalimanlarıyla karıştırmamaları gerektiğini de özellikle vurguluyoruz” demişti.