Türkiye’nin dış borç stoku 404 milyar dolar oldu

Türkiye'nin dış borç stoku 404 milyar dolar oldu. Borcumuzun milli gelire oranı yüzde 47.2 olarak gerçekleşti. Son yıllarda bu oranın artması ekonomi adına endişe yaratan gelişmelerden biri olarak göze çarpıyor.

Türkiye’nin dış borç stoku 404 milyar dolar oldu

Hazine Müsteşarlığı Türkiye’nin brüt dış borç stokunu açıkladı. 2016 yılının sonunda Türkiye’nin 404 milyar dolar dış borcu bulunuyor.

Söz konusu borcun milli gelire oranı yüzde 47.2 seviyesinde gerçekleşti.

Hazine Müsteşarlığı, 31 Aralık 2016 itibarıyla brüt ve net dış borç stoku, Hazine garantili dış borç stoku ve kamu net borç stoku verilerini açıkladı.

Türkiye'nin dış borç tablosu. Tablo: Hazine Müsteşarlığı

Türkiye’nin dış borç tablosu. Tablo: Hazine Müsteşarlığı

Buna göre; Türkiye’nin brüt dış borç stoku, 404,2 milyar dolar oldu, stokun milli gelire oranı yüzde 47,2 olarak hesaplandı.

HAZİNE GARANTİLİ OLANI 12.4 MİLYAR DOLAR

Türkiye’nin net dış borç stoku da geçen yılın aralık sonu itibarıyla 252,7 milyar dolar olarak gerçekleşti, stokun milli gelire oranı yüzde 29,5 olarak kayıtlara geçti. Aynı dönemde dönemde Hazine garantili dış borç stoku da 12,4 milyar dolar oldu.

Kamu net borç stoku da 218,9 milyar lira olarak gerçekleşirken, stokun milli gelire oranı yüzde 8,4 oldu. AB tanımlı genel yönetim borç stoku ise 732,8 milyar lira, bu rakamın milli gelire oranı da yüzde 28,3 olarak hesaplandı.

Türkiye’nin dış borcu dünyanın en zengin adamı Bill Gates’in varlıklarının 5 katı. Dış borcumuzda 400 tane Üçüncü Köprü yapılabiliyor.

İHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...