Sözcü Plus Giriş

Veysel Eroğlu’ndan Levent Kırca’lı sunum

Yaşadığı dönemde AKP iktidarı ile hiç bir şekilde yıldızları barışmayan ve sürekli eleştiri oklarının hedefi olan Levent Kırca, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun sunumunda, bir skeciyle ilk kez AKP tarafından olumlu bir şekilde anıldı.

15:55 -

"İstanbul'un suyunu 2071'e kadar garantiye... paylaşan: Sozcu

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sakarya’nın Kocaali İlçesi’nde yapımına 2014 yılında başlanan ve yaklaşık 175 gün sonra tamamlanması planlanan Melen Barajı inşaatında incelemelerde bulundu.

Bakan Eroğlu sunum yaptığı sırada ekrana oyuncu Levent Kırca’nın rol aldığı İstanbul’daki su kesintilerini anlatan bir skeç yansıtıldı. Usta tiyatro oyuncusu ile AKP hükümetinin yıldızı Kırca hayatta olduğu sürece hiç barışmamıştı. Levent Kırca, gerçek sanatçı kimliğiyle, her dönemde Türk siyasetini konu alan eleştirel skeçleriyle hatırlanıyor. İşte Kırca’nın o skeci:

“BÜTÜN İSTANBUL’UN İHTİYACINI KARŞILAYABİLİR

Törenin ardından Bakan Eroğlu protokol üyeleriyle şantiye binasında öğle yemeği yedi. Yemekte yüklenici firma Bakan Eroğlu’na barajla ilgili tanıtım yaptı. Beyaz perdede tanıtım filmi oynatıldığı sırada projeksiyon cihazını bir işçi eliyle tuttu.

343423424

Bakan Veysel Eroğlu, barajın bütün İstanbul’un su ihtiyacını karşılayacak kapasitede olduğunu belirterek:

“İstanbul’un yıllık su kullanımı yaklaşık 1 milyar. Yani neredeyse bütün İstanbul’un su ihtiyacını karşılayacak suyun burada kapasitesi var Melen Barajı’nda. Melen Barajı çok önce başlamış yürümüyordu. Ben DSİ Genel Müdürü iken bazı sanayiciler, Düzceli milletvekilleri bu barajın yapılmamasını istedi. Dedim ki bakın eğer Melen olmazsa, bu ayrı bir havzada, yağış rejimi ayrı burası İstanbul’un suyunun sigortası dedim. Bu olmazsa kurak dönemler oluyor, 7 yılda bir kuraklık oluyor nereden vereceksiniz suyu dedim. Melen Barajı dev bir baraj. Ne kadar su verecek biliyor musunuz? Yılda 1 milyar 77 milyon, 2071 yılına kadar artık garanti altına alıyoruz İstanbul’un suyunu. 2071 yılından sonra ne olacak diyorlar, kardeşim o zaman da bir mektup bırakacağım diğer bakana” dedi.

9

2020 YADA 2021’DE KURAKLIK OLABİLİR

2020 ya da 2021’de yaşanabilecek kuraklık için tedbir aldıklarını açıklayan Bakan Eroğlu, “Hesap yaparken yıllık sisteme göre yaparsanız şehirleri geçmişte olduğu gibi su bırakıyorsunuz dedim mühendislere. Biz en kurak döneme göre hesap yapmamız lazım. 7 yılda bir kuraklık oluyor. 1994, 2000, 2007, 2014 daha şiddetli kuraklıklar gelebilir. Büyükşehirleri susuz bırakmamak için yedeğin yedeği olması lazım. 2020’de de olur, 2021’de de kuraklık olabilir, biz kuraklık ihtimaline karşı tedbirleri alacağız. 2014’te oturduk, DSİ ekipleri bir araya geldik. Su sıkıntısı yaşatmayacağız, susuz bırakmadık, susuz bırakmacağız” diye konuştu.

 

Son güncelleme: android-time 16:12 07.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more