Yasaklar, yılbaşı sofrasını zamlandırdı

Yeni yıl sofraları, 300 ila 7 bin TL arasında değişen bütçelerle kurulurken, yılbaşı ekonomisinin 1.5 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor.

Yasaklar, yılbaşı sofrasını zamlandırdı

Aydın DEMİR

Yeni yıla doğru geri sayım devam ederken, bu yıl pek çok ilçede organizasyonların iptal edilmesiyle, kutlamalar eve taşındı. Tatile gidemeyip yeni yıla evde girmeyi planlayan 4 kişilik bir ailenin yılbaşı sofrası maliyetleri 300 TL'yi bulurken, yeni yıla Tarkan ile 5 yıldızlı otelde girmek isteyenlerin 7 bin TL'yi gözden çıkarmaları gerekiyor. 5 yıldızlı otellerin gecelik yılbaşı fiyat tarifesi 750 TL'den başlarken, 3 günlük tatil için kayak merkezilerine giden vatandaşlar, turizmcilerin yüzünü güldürdü.

KUTLAMALARA GÜVENLİK ENGELİ

Geleneksel yeni yıl kutlamalarının sokaklarda yapıldığı İstanbul Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli ilçeleri ile Ankara Kızılay Meydanı'nda “güvenlik” gerekçesiyle yılbaşı kutlamalarına yasak getirilmesi, yeni yıla dışarda girmek isteyen vatandaşları evde sofra kurmaya yöneltti. Bu durum yoğun alışverişe neden olunca, evde yılbaşı sofrasının zamlı kurulmasına yol açtı. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, yılbaşı öncesi piyasalarda canlanma olduğuna dikkat çekerek, “Vatandaşlarımız yılbaşı tatili için güney sahillerimiz ile Kuzey Kıbrıs'ı tercih ediyorlar. Bunun yanında Palandöken, Uludağ, Sarıkamış, Kartalkaya gibi kayak merkezlerine de yoğun ilgi var. Bu yılbaşı dolayısı ile yapılacak harcamaların toplam cirosunu 1.5 milyar TL'yi bulacağını tahmin ediyoruz” dedi.

DAR GELİRLİ TAVUKLA YETİNDİ

Yılbaşında evde olmanın ve yeni yılı dışarda geçirmenin maliyetleri ailelerin bütçesine göre değişirken, 4 kişilik bir ailenin evde yeni yıla girmesinin maliyeti ortalama 300 TL'yi buluyor. Yılbaşının vazgeçilmezleri arasında yer alan hindi bu sene zamlanarak yılbaşı sofralarında yerini alıyor. Organik hindinin kilosu 30-35 TL arasında satılırken, bütün hindinin tencereye gelme maliyeti 140-150 TL arasında değişiyor. İstanbul Küçükçekmece'ye bağlı Halkalı semtinde yılbaşı hindisi satan Evin Göktaş, hindileri yavru iken alıp 9 ay boyunca büyüttüklerini belirtti. Göktaş, ”Şu an satışlarımız normal. Ancak maliyetlerin artmasından dolayı hindinin kilo fiyatı geçen seneye göre 15 TL arttı. Hindinin tanesi 6 ile 8 kilogram arasında değişiyor. Ortalama bir hindi 150 TL civarında. 100 TL'ye de hindi var. Ancak bunların kilosu daha az” diyerek hindi pazarındaki durumu özetledi.

Öte yandan canlı hindi alıp temizlenmesi ile uğraşmak istemeyen vatandaşlar ise 250 TL'yi gözden çıkarıp eve sipariş gelen pişmiş hindiyi tercih ediyor. Kırmızı et ve hindi alamayan dar gelirli vatandaşlar ise yılbaşı sofralarını marketlerde kilosu 8 TL'den satılan tavuk ile süslemeyi tercih ediyor.

ANTEP FISTIĞI YERİNE LEBLEBİ

Yılbaşını evde geçirmek isteyen vatandaşların vazgeçilmez yiyecekleri arasında yer alan kuruyemiş, bu yıl zamlı olarak sofralarda yerini aldı. Özellikle Antep fıstığı tüketicilerin cebini yakarken, kilosu 120 TL'yi bulan Antep iç fıstığı, vatandaşları yer fıstığı, leblebi gibi başka çerez alternatiflerine yöneltti. Yılbaşı sofralarında en çok tercih edilen karışık kuru yemişin kilosu 35 ile 45 TL arasında değişen fiyatlardan sofralarda yerini alacak. Alkollü içeceklerin yer aldığı yılbaşı sofrasının maliyetleri ise 400-450 TL'ye kadar çıkıyor.

31szt08b_ist-izm-ant-ank-trb_yeni

LÜKS YILBAŞI YEDİ BİN LİRA

Dar gelirli vatandaşlar  300 TL'ye sofra kurup yeni yıla evde girmeye hazırlanırken, bütçesine güvenip 2018'i dışarda lüks otellerde karşılamak isteyenler ise kesenin ağzını açmak zorunda. İstanbul'daki 5 yıldızlı otellerin yılbaşı kutlama etkinlikleri 750 TL'den başlarken, 4 yıldızlı ve daha düşük butik otellerin yılbaşı kutlama tarifeleri ise kişi başına 350 TL'den başlayıp 650 TL'ye kadar çıkıyor. Yeni yıla megastar Tarkan'ın konser vereceği Kıbrıs'taki otelde girmek isteyen vatandaşların ise kesenin ağzını iyice açarak 7 bin TL'yi gözden çıkarmaları gerekiyor.

08kayak3

KAYAK MERKEZLERİNDE 2000 TL'Yİ BULUYOR

Yasaklar nedeniyle İstanbul Beyoğlu, Şişli, Nişantaşı gibi semtlerde yer alan restoran ve işletmelerin yılbaşı hazırlıklarının sönük geçmesi dikkat çekti. İşletme sahipleri rezervasyonların son anda iptal edilmesinden yakınırken, dışarda kutlama maliyetleri de düşüş gösterdi. Beyoğlu'ndaki bazı mekanlarda yemek artı içkili yılbaşı sofrasının fiks menü fiyatı 350 TL'den başlarken, bu rakam Nişantaşı'nda 650 TL'ye kadar çıkıyor. Öte yandan yeni yıla Uludağ, Kartalkaya, Palandöken ve Sarıkamış gibi kayak merkezlerinde girmek isteyenlerin ise 2 bin TL'yi gözden çıkarması gerekiyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...