Reklamsız Sözcü

Yöneticiniz öğrenmekte zorlanıyor, yenilik sevmiyor

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye'deki yöneticilerin önemli bir bölümünün yeniliklere kapalı olduğu ve yeni bilgiler öğrenme konusunda sıkıntı çektikleri belirlendi.

Sozcu.com.tr
android-time 11:12
Yöneticiniz öğrenmekte zorlanıyor, yenilik sevmiyor
Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye'deki yöneticilerin önemli bir bölümünün yeniliklere kapalı olduğu ve yeni bilgiler öğrenme konusunda sıkıntı çektikleri belirlendi.

Assessment Systems, üst düzey yöneticileri günümüz iş dünyasında gerekli olan; Öğrenme Çevikliği, Yenilikçilik, Dayanıklılık ve Değişime Uyum gibi en kritik 4 yetkinlik bazında değerlendirdi. Araştırma sonuçlarına göre; Türk yöneticilerin %34,7'si “Öğrenme Çevikliği” boyutunda beklenen seviyenin altında kaldı. Bununla beraber yöneticilerin %40,4'ü “Yenilikçilik” boyutunda ortalamanın üstünde bir performans sergilerken %46'sı “Dayanıklılık” boyutunda sınıfta kalıyor. “Değişime Uyum” boyutunda ise yöneticilerin sadece %18,9'u ortalamanın üstünde bir performans sergiliyor.

İLGİLİ HABERİş görüşmelerinde yapılmaması gerekenlerİş görüşmelerinde yapılmaması gerekenler

Assessment Systems, Türk iş dünyasındaki üst düzey yöneticilerin değişken, belirsiz, karmaşık ve muğlak (VUCA) iş dünyasına hazır olup olmadıklarını ortaya koyan bir araştırma yayımladı. 248 üst düzey yönetici üzerinde gerçekleştirilen çalışmada, Saville Consulting tarafından geliştirilmiş olan Wave® Profesyonel Tarzlar Envanteri kullanıldı. Araştırmada, Wave® Profesyonel Tarzlar Envanteri'nin 4 boyutu VUCA dünyasında başarılı olması için gereken yetkinliklerle ilişkilendiriliyor. Bu boyutlar; “Öğrenme Çevikliği”, “Yenilikçilik”, “Dayanıklılık” ve “Değişime Uyum”.

PERFORMANSLARI DÜŞÜK

“Öğrenme Çevikliği” boyutu yöneticilerin işlerinde uzmanlaşma, öğrenmeye açık olma, sorunlar karşısında pratik yaklaşımlar sergileme ve kavrama becerileriyle ilgili. Araştırma sonuçlarına göre üst düzey yöneticilerin sadece %29,8'i “Öğrenme Çevikliği” boyutunda ortalamanın üstünde yani yüksek ya da çok yüksek bir performans gösteriyor. Buna karşın %34,7'si bu konuda ortalamanın altında yani düşük ya da çok düşük performans sergiliyor.

YENİ FİKİRLER ÜRETMEK ÖNEMLİ

“Yenilikçilik” boyutu, yeni fikirler üretme, strateji geliştirme ve fırsatları araştırma yetkinliklerini ölçüyor. Bu boyutta da sonuçlar çok iç açıcı değil. Üst düzey yöneticilerin yalnızca %40,4'ü “Yenilikçilik” boyutunda ortalamanın üstünde bir performans gösterirken yaklaşık %21,8'i bu boyutta ortalamanın altında kalıyor.

İLGİLİ HABERGenç işsizlik tehlikeli boyutlara ulaştıGenç işsizlik tehlikeli boyutlara ulaştı

DAYANIKLILIKTA SINIFTA KALDILAR

VUCA dünyasında kritik becerilerden bir diğeri de “Dayanıklılık”. Bu boyut, yöneticilerin çatışmaları çözüme kavuşturabilme yeteneğini, soğukkanlılıklarını ve zorlukların üstesinden gelebilme becerilerini kapsıyor. Assessment Systems'ın yaptığı araştırma, üst düzey yöneticilerin bu boyutta zorlandığını gösteriyor. Üst düzey yöneticilerin sadece %13,3'ü ortalama üstünde bir dayanıklılık sergiliyor. %46'sı ise ortalamanın altında yani düşük ya da çok düşük dayanıklılık sergileme eğiliminde. “Değişime Uyum” boyutunda ise pozitif düşünme, değişime adapte olma ve geribildirim isteme gibi özellikler değerlendiriliyor. Burada üst düzey yöneticilerin %18,9'u ortalamanın üstündeyken %39,1'i ortalamanın altında kalıyor.

Assessment Systems CEO'su Levent Sevinç, üst düzey yöneticilerin VUCA dünyasında fark yaratabilmesi için bu 4 boyutta da ortalamanın üstünde olmaları gerektiğini vurguluyor. Ancak araştırma, birçok yöneticinin her bir boyutta ortalamanın altında kaldığını gösteriyor. Sevinç, sonuçların satır aralarını da ortaya koyuyor; ”VUCA ortamında etkin olabilmek için üst düzey yöneticilerin; farkındalığının yüksek olması, geribildirime açık olması, öğrenme merakının yüksek olması, davranışlarını ve düşüncelerini hızla değişen koşullara adapte edebilmesi gerekiyor. Hızla değişen ve gelişen teknoloji, VUCA koşullarının gerektirdiği öğrenme çevikliğini daha da önemli bir hale getiriyor. Yaptığımız bu araştırma, Türkiye'deki üst düzey yöneticilerin bu konuda bir gelişim alanı olduğunu göstermekte. Araştırma sonuçları, Türk yöneticilerin %34,7'sinin “Öğrenme Çevikliği” boyutunda beklenen seviyenin altında olduğunu gösterse de VUCA dünyasında daha avantajlı konuma geçmek ve fark yaratan performanslar yakalamak için burada bir gelişim alanı olduğunu düşünmemizde yarar var. Türk yöneticilerin büyük çoğunluğunun “Dayanıklılık” ve “Değişime Uyum” boyutlarında beklenenin altında bir seviyede olması ise oldukça düşündürücü. Zira VUCA şartlarında başarılı olmak için baskı, aksilik ve değişim yaratan durumlardan daha güçlü çıkabilmek, yüksek enerjiyle ve canlılıkla çalışabilmek, zorlu koşulları aşma motivasyonuna sahip olmak ve değişen koşullara adapte olabilmek çok önemli. Kısacası üst düzey yöneticilerin zorluklarla başa çıkma ve değişen koşullara adapte olma becerilerini geliştirmesi Türk şirketlerinin başarısına katkı sağlayacak gibi görünüyor.”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 11:1311.07.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more