Sözcü Plus Giriş

Yuvarlak masa toplantısı Koç Holding ev sahipliğinde gerçekleşti

Dünyanın en etkili düşünce kuruluşları arasında yer alan Chatham House’un Türkiye Projesi kapsamında her yıl düzenlenecek olan “Chatham House - Koç Holding Yuvarlak Masa Toplantısı”nın ilki Koç Holding ev sahipliğinde 28-29 Ekim tarihleri arasında İngiltere’de gerçekleşti. gerçekleşen toplantıya çok önemli isimler katıldı. O isimler sırası ile (soldan sağa) Dr. Robin Niblett,Abdurrahman Bilgiç,Sir Alan Duncan,Mehmet Şimşek, Ali Y. Koç fotoğraf karesinde de yer aldı.

13:57 -
Yuvarlak masa toplantısı Koç Holding ev sahipliğinde gerçekleşti

Dünyanın en etkili düşünce kuruluşları arasında yer alan Chatham House'un Türkiye Projesi kapsamında her yıl düzenlenecek olan “Chatham House – Koç Holding Yuvarlak Masa Toplantısı”nın ilki Koç Holding ev sahipliğinde 28-29 Ekim tarihleri arasında İngiltere'de gerçekleşti. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Amerika'dan Sorumlu Devlet Bakanı Sir Alan Duncan'ın onur konuğu olarak katıldığı toplantının açılış konuşmalarını Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Chatham House Mütevelli Heyeti Üyesi Ali Y. Koç ile Chatham House Direktörü Dr. Robin Niblett yaptı. Toplantıda Türkiye-AB ilişkileri, Brexit'in etkileri, Avrupa’nın geleceği ve Transatlantik ilişkiler ele alındı.

KOÇ HOLDİNG İLK KEZ EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Geçtiğimiz Şubat ayında dünyanın en etkili düşünce kuruluşları arasında yer alan Chatham House'un kurumsal ortağı ve Türkiye Projesi'nin ana destekçisi olan Koç Holding ilk yuvarlak masa toplantısına ev sahipliği yaptı. Her yıl düzenlenecek olan “Chatham House – Koç Holding Yuvarlak Masa Toplantısı”nın ilki 28 – 29 Ekim tarihlerinde uluslararası ilişkilerin geliştirilmesi konusunda dünyanın en prestijli vakıfları arasında yer alan Ditchley Park'ta gerçekleşti. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Amerika'dan Sorumlu Devlet Bakanı Sir Alan Duncan'ın onur konuğu olarak katıldığı toplantının açılış konuşmalarını Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Chatham House Mütevelli Heyeti Üyesi Ali Y. Koç ile Chatham House Direktörü Dr. Robin Niblett yaptı. Dünyanın dört bir yanından siyaset ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin, sivil toplum temsilcilerinin, akademisyenlerin ve medya mensuplarının katıldığı “Chatham House- Koç Holding Yuvarlak Masa Toplantısı”nın bu yılki gündeminde Türkiye – Avrupa Birliği ilişkileri, Brexit, Avrupa Birliği'nin geleceği ve Transatlantik ilişkiler ele alındı. Koç Holding'in ana destekçisi olduğu Türkiye Projesi kapsamında, Türkiye'nin jeopolitik konumunun dünya istikrarı ve güvenliği açısından önemi, Avrupa ile ilişkiler ve “The Belt and Road” (Bir Kemer, Bir Yol) olarak bilinen “Yeni İpek Yolu” girişiminde Türkiye'nin konumlandırılması üzerine çalışmalar gerçekleştiriliyor.

EZBERLER BOZULDU

Chatham House ve Koç Holding'in Şubat ayında başlayan kurumsal ortaklığının bir parçası olarak düzenlenen “Chatham House- Koç Holding Yuvarlak Masa Toplantısı”na ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti aktaran Ali Y. Koç, bu işbirliğini çok önemsediklerini vurguladı. Ali Y. Koç şöyle devam etti: “Uluslararası ilişkilerin tüm dünya genelinde öneminin her geçen gün daha da arttığı, ezberlerin bozulduğu, baş döndürücü bir gelişim ve değişim dönemine hep birlikte şahitlik ediyoruz. Avrupa Birliği'nin geleceği ve Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkileri de bu gelişmelerden önemli ölçüde etkileniyor. Böyle bir dönemde Chatham House gibi düşünce kuruluşlarının perspektifi kamu kurumları, iş dünyası ve sivil toplum örgütleri için önemli bir yol haritası sunabiliyor. Tüm bu sebeplerle, Chatham House Türkiye Projesi'nin ülkemizin uluslararası arenadaki stratejik konumuna güç kattığına inanıyorum.”

‘AVRUPA’NIN GELECEĞİNİ ÖNEMLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM’

Toplantıya ilişkin görüşlerini aktaran Chatham House Direktörü Dr. Robin Niblett ise şunları söyledi: “Koç Holding ile stratejik işbirliğimizin bir parçası olan ve her yıl düzenli olarak organize edeceğimiz ‘Chatham House – Koç Holding Yuvarlak Masa Toplantısı'nın ilkini gerçekleştirmiş olmaktan dolayı çok mutluyum. Bu inisiyatifin başarılı bir şekilde hayata geçirilmesinde Koç Holding’in verdiği önemli destek için çok teşekkür ederiz. Avrupa Birliği'nin ülkelerin gündeminde tartışmalı olarak yer aldığı bir dönemde; Avrupa Birliği'nden, Birleşik Krallık’tan ve Türkiye’den saygın ve uluslararası ilişkilerde etkili lider ve uzmanların bir araya gelip Türkiye ve AB ilişkileri, Birleşik Krallık’ın AB ilişkileri ve Avrupa’nın geleceğini tartışmanın önemli olduğunu düşünüyorum.”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 13:58 31.10.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more