Sözcü Plus Giriş

Zaman daralıyor! Taşeron çalışanlar dikkat! Kadroda son durum…

Taşeron işçilerin kadro hayalinde hükümetin söylemine göre son iki aya girildi. İşçilerin beklentilerinin karşılanıp karşılanmayacağı merak ediliyor. Çünkü beklenti çok büyük. Maaş ve sosyal haklarda değişiklik bekleniyor. 771 bin taşeron işçinin akıbeti ne olacak? İşte taşeronun kadro beklentisi ile ilgili yaşanan tüm gelişmeler ve yapılan tüm açıklamalar...

Güncellenme: 09:21, 27/10/2017
Zaman daralıyor! Taşeron çalışanlar dikkat! Kadroda son durum…

Taşeron işçilerin kadro beklentisi ile ilgili Ekim ayı sonu gelmiş olmasına rağmen somut bir adım atılmadı. Başbakan Binali Yıldırım başta olmak üzere tüm ilgili bakanlar yıl sonu gelmeden beklenen düzenlemenin hayata geçeceğini söylüyor. Taşeron işçilerin çilesi 2 ay içinde bitecek mi? Maaşlar beklentileri ve taşeronda son durum…

2018′ E KALMAYACAK AÇIKLAMASI

Başbakan Yıldırım ile yapılan kapalı toplantıda taşeron işçilerin kadro sorununun niçin yılsonuna kadar çözülmek istendiği sorusu bizzat Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından açıklandı. Bozdağ, “Bu işi yılsonuna kadar çözmek istiyoruz. Aksi halde iş 2018 yılına kalırsa seçim yatırımı için taşerona kadro verdiğimiz    iddia edilir. Onun için acele ediyoruz” dedi.

TAŞERON İŞÇİNİN MAAŞI

Torba yasada, taşeron işçileri de yakından ilgilendiren düzenleme bulunuyor. Kamuda çalışan taşeron işçilerin maaşları artık Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek. Peki, bugüne kadar nasıl belirleniyordu? Her kamu kurumu kendi sözleşme yapıyor ve sözleşmede de çalışacak olan taşeron işçilerin ücretlerini kendi belirliyordu. Torba yasa Meclis’ten geçtikten sonra ise artık kamuda çalışacak tüm taşeron işçilerin sözleşmedeki ücretlerine ilişkin tavanı Maliye belirleyecek.

İlginizi ÇekebilirTaşeronda maaş farkı korkusuTaşeronda maaş farkı korkusu
TAŞERON İŞÇİLER İÇİN 20 MADDELİK KANUN TASARISI!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, devlette 441 bini kamu kurumlarında, 330 bini de belediyelerde olmak üzere toplam 771 bin taşeron işçi çalıştığını, bu işçiler için 20 maddelik çerçeve bir kanun tasarısı hazırlayacaklarını söyledi. Ağbal taşeron işçi maaşlarının ağırlıklı olarak 2 bin lira ila 2 bin 250 lira seviyesinde olduğunu, ancak 7- 8 bin lira alan taşeron işçilerin de olduğunu bildirdi. Bakan Ağbal, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda taşeron işçilere ilişkin torba tasarıyla yaptıkları ücret sınırlamasının sadece 8 bin taşeron işçiyi kapsadığını belirtti. Taşeronla ilgili çalışmalarda geç kalmadıklarını ifade eden Ağbal, “Teknik çalışmalar bitti. EKK'da görüşüp Bakanlar Kurulu ve ardından Meclis'e sevk edeceğiz. Çok uzun bir kanun tasarısı olmayacak. Belki 20 maddelik bir çerçeve kanun olacak. Çok kısa sürede geçeceğini düşünüyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir771 bin taşeron işçiye özel yasa!771 bin taşeron işçiye özel yasa!
TORBA YASA İLE NELER DEĞİŞECEK

– Asgari ücretin 1404 liranın altına düşmemesi için çalışanlara ilave geçim indirimi sağlanacak.
Taşeron işçilerin maaşlarını Maliye Bakanlığı belirleyecek.
– Ay sonları ödenen işsizlik maaşı her ayın 5’inde ödenecek.
– Terörle Mücadele Kanununa göre istihdam hakkı bulunanlarda yaş sınırı kalkıyor.
– Terörle mücadelede yaralanan vazife malulleri ile 15 Temmuz Darbe Kalkışmasının bastırılması sırasında yaralananlar memur olabilecek.
– Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların alacakları yetki belgesi için yapacakları harcamalar 2020 yılına kadar İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.