Sözcü Plus Giriş

Ziraat Bankası’nın kârı yüzde 27 arttı

Varlık Fonu'na devredilen Ziraat Bankası'nın 2016 yılında net dönem kârı bir önceki yıla  göre yüzde 27,4 artışla 6,58 milyar TL oldu. 2015 yılında net kar 5,16  milyar TL olmuştu. Üçüncü çeyrekte ekonomideki daralmaya rağmen Ziraat Bankası'nın mali performansı dikkat çekti.

Güncellenme: 15:50, 17/02/2017
Ziraat Bankası’nın kârı yüzde 27 arttı

Bankanın 2016 yılına ilişkin finansal verilerini değerlendiren  Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, yürütülmekte olan değişim  projesinin de katkısı ile son 5 yılda aktif toplamlarını 2 katına  çıkardıklarını belirtti. Hüseyin Aydın “Yani bir Ziraat Bankası kadar  daha büyüdük diyebiliriz. Bu büyümeyi, kredilerimizi sektörden daha  hızlı artırarak gerçekleştirdik.

İlginizi ÇekebilirFon şirkete doymuyorFon şirkete doymuyor

KREDİLER SON 5 YILDA İKİ KAT ARTTI

Tüketici ve girişimci kobi  kredilerindeki pazar paylarımız sırasıyla %16 ve %15 olarak  gerçekleşirken toplam kredi pazar payımız hali hazırda %13,5  seviyesine ulaşmış durumda. Kredilerimiz son 5 yılda 2 kattan fazla  arttı ve bilanço içindeki payı %44'den %65 seviyesine artış kaydetti”  dedi.

KREDİ SAYISINDA BÜYÜK ARTIŞ

Nakdi kredilerin 2016 yılı sonu itibariyle %25 artışla 233 milyar TL, gayrinakdi kredilerin 79 milyar TL, toplam kredi büyüklüğünün ise 312 milyar TL seviyesine ulaştığını açıklayan Aydın, nakdi, gayrinakdi ve toplam kredilerde sektör liderliğini sürdürdüklerini ifade etti. Hüseyin Aydın “Hem ekonomik büyümedeki yavaşlama hem de finansal piyasalardaki dalgalanmalara karşın etkin kredi politika ve süreç  yönetimimizin bir sonucu olarak kredi kalitemizdeki olumlu seyri sürdürmekteyiz. Takipteki kredilerden herhangi bir satış yapmamış  olmamıza rağmen takipteki krediler oranı, %1,8 ile sektörün yaklaşık  yarısı seviyesinde bulunmaktadır” diye konuştu. 2015 yılının sonunda Ziraat Bankası’nın takipteki kredilerinin oranı yüzde 1.7 idi.

FOREKS

Yayınlanma Tarihi:15:47,