Reklamsız Sözcü

Boğaz sırtlarına 7 bin yeni konut

Sarıyer’in boğaz manzaralı gecekondu mahallesi Armutlu’da yapılacak kentsel dönüşüm projesi ile 716 bin metrekarelik inşaat alanı 1 milyon metrekareye, yaklaşık 3 bin 500 adet olan bina sayısı da 7 bine çıkacak

Özlem GÜVEMLİ
android-time 19:20
Boğaz sırtlarına 7 bin yeni konut
Sarıyer’in boğaz manzaralı gecekondu mahallesi Armutlu’da yapılacak kentsel dönüşüm projesi ile 716 bin metrekarelik inşaat alanı 1 milyon metrekareye, yaklaşık 3 bin 500 adet olan bina sayısı da 7 bine çıkacak

Sarıyer'de Armutlu olarak bilinen Fatih Sultan Mehmet Mahallesi'ni kapsayan kentsel dönüşüm projesinin planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Ağustos ayında yapılarak askıya çıkarıldı. Ancak kentsel dönüşüm projesinin ayrıntılarını içeren “plan açıklama raporu”, ağustos ayındaki askı işlemleri sırasında unutuldu.

Bu nedenle açıklama raporu tek başına 20 Ekim günü tekrar askıya çıkarıldı. Açıklama raporu, Danıştay tarafından iptal edilince ikinci kez riskli alan ilan edilen Armutlu'daki 140 hektarlık alanın kentsel dönüşüm projesinin ayrıntılarını da ortaya çıkardı.

NÜFUS VE KONUT SAYISI ARTIYOR

Küçük Armutlu mahallesinde şu an yer 3 bin 498 bina ve toplam 716 bin 550 metrekarelik inşaat alanı bulunuyor. Mahalle halkının yıllardır direndiği kentsel dönüşüm projesine göre mahallede toplam 1 milyon 5 bin metrekare inşaat yapılacak. Yani mevcut inşaat alanı 300 bin metrekare artacak. Bu alanın  yüzde 70'ine konut yapılacak.  Mahalleye 90 metrekarelik 6 bin 500 konut, 150 metrekarelik 790 konut olmak üzere 7 bin 290 konut dikilecek. Böylece konut sayısı iki katına çıkacak. Binalar için kat yüksekliği de 5 olarak belirlendi. Mahalledeki 16 bin kişilik nüfusun da 21 bin 870'e çıkması öngörülüyor.

ÜNİVERSİTE YAPILACAKTI

İstanbul'un 100 binlik Çevre Düzeni Planı'nda Armutlu bölgesindeki gecekondu alanının ıslahının tamamlanarak, üniversite alanı olarak kullanımının sağlanması hedefleniyordu. Mahallenin yüzde 1.3'ü özel mülkiyete, yüzde 36,5'i İstanbul Teknik Üniversitesi'ne yüzde 53,5’i ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait. Mahalle 1. Ve 3. Derece doğal sit alanında kalıyor.

FIRSATLAR VE TEHDİTLER

Plan açıklama raporunda mahallenin durumu “fırsatlar” ve “tehditler” başlıkları altında da değerlendirildi. Küçük Armutlu'nun fırsatları Boğaz manzarası, coğrafi konumu, geri görünüm bölgesi içerisinde yer alması olarak sıralandı. Tehditler ise şöyle özetlendi: “Çok eğimli ve dik bir alan olması, deprem riski, suç oranın yüksek olması, arazi mafyasının varlığı ve gecekonduların ticari meta haline gelmesi, yüksek rant baskısı .”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 19:2824.10.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more