Milyarlık ranta dava

Yargıtay, okul yapılmak üzere kamulaştırılan arazisine AVM inşa edilince “hileli işlem yapıldı” diyerek hukuk mücadelesi başlatan vatandaşı haklı buldu. Tapu iptali davası 21 Eylül’de

Milyarlık ranta dava

İstanbul'da Avrupa yakasının en büyük alışveriş merkezi Mall Of İstanbul'un bulunduğu arazi mahkemelik oldu. Süreç, 2005 yılında Küçükçekmece sınırları içinde kalan bugün Başakşehir'e bağlı olan ünlü AVM'nin bulunduğu arazinin kamulaştırılmasıyla başladı. “Eğitim tesisleri” fonksiyonuna sahip arazi, kentsel yenileme ve gecekondu dönüşümü kapsamında kamulaştırılınca TOKİ arazideki hisse sahiplerinden Durmuş ailesine yazı göndererek bedeli peşin ödenmek sureti ile arazinin satın alınacağını bildirdi. Durmuş ailesi TOKİ'nin pazarlık teklifini kabul etti ve okul yapılması planlanan arazideki bin 600 metrekarelik paylarını 2008 yılında yaklaşık 1 milyon liraya sattı. Ancak, Durmuş ailesi daha sonra arazinin Torunlar GYO'ya devredildiğini, 2009 yılında TOKİ'nin onayladığı imar planı değişikliği ile arazinin “özel sosyal kültürel tesis ile kısmen ticaret ve hizmet” alanına ayrıldığını 2011 tarihli bir gazete ilanında öğrendi.

İMAR DEĞİŞTİ DEĞERİ ARTTI

Arazinin kamu alanından çıkartılarak özel alana alınması ile arazinin değerinde artış sağlandığı gerekçesi ile Erdoğan Durmuş, Küçükçekmece 1.Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı. TOKİ ve Torunlar GYO'ya açılan davada TOKİ'nin kamu gücünü kötüye kullanarak hileli işlem yaptığı ileri sürülerek tapunun iptali ve tescili, imar planı değişikliği nedeniyle oluşan değer artış farkının ödenmesi istendi. Mahkeme, tapu iptali ve tescil isteğini zamanaşımı nedeniyle reddetti. Değer artış farkının ödenmesine ilişkin isteğin de idari yargının görevi olması nedeniyle görev yönünden reddine karar verdi.

AKSİNİ İSPATLAYAMADILAR

Yerel mahkemenin kararı Yargıtay'a taşındı. Yargıtay 1. Hukuk Dairesi de kararında Durmuş'u haklı bularak yerel mahkemenin kararını bozdu. Ve geçtiğimiz mart ayında dava yeniden görülmeye başlandı. Ancak hakim atanmadığı için duruşma 21 Eylül'e ertelendi. Yargıtay kararında, davacı Durmuş'un delil listesinde bildirdiği gazetenin 28.05.2011 tarihli sayısında davalı şirket Torunlar GYO'ya ait “Mall Of İstanbul” projesinin ilanının yer aldığı ve davacının hileli işlemi bu tarihte öğrendiğini ileri sürdüğü belirtildi. Davalı tarafın bunun aksini kanıtlayamadığına dikkat çekilen kararda “Eldeki dava 13.7.2011 tarihinde açılmıştır. Mahkemece davanın süresinde açıldığı gözetilerek işin esasının incelenmesi, varılacak sonuca göre bir karar verilmesi gerekirken yanılgılı değerlendirme ile hüküm kurulması doğru değildir” denildi.

Loading...