Sözcü Plus Giriş

12 Eylül’den sonra CHP’de düğünler arttı!

15 Temmuz darbe girişiminin püskürtüldüğü ve darbecilerin ipliklerinin pazara çıkarılmaya çalışıldığı bir dönemde, Türkiye'nin belkide en karanlık dönemine, 12 Eylül 1980 darbesine ilişkin bir kitap, "12 CHP'li Başkan'dan 12 Eylül'e Başkaldırı" çıktı piyasaya. Yazarı, Ege Bölgesi'nin duayen isimlerinden gazeteci yazar Halil Eğriboyun. Kitapta, o dönemi CHP'yi yöneten başkanlar anlatıyor.

null
Güncellenme: 11:41, 31/07/2017
12 Eylül’den sonra CHP’de düğünler arttı!

Ege Bölgesi’nin duayen gazetecilerinden Halil Eğriboyun'un yıllar süren bir çalışma ve araştırmanın sonunda yazdığı “12 CHP'li Başkan'dan 12 Eylül'e Başkaldırı” adlı kitabı çıktı. 12 Eylül darbesinin karanlık dönemine ışık tutan belgesel niteliğini kitapta, 12 Eylül darbe gecesinde önce gözaltına alınan dönemin CHP il başkanlarının da sokağa bırakılarak, kuytu karanlıklarda öldürülmeleri için yapılan planların perde arkasını aydınlatıyor.

Gazeteci yazar Halil Eğriboyun kitabında, başkanların 12 Eylül 1980 darbesinden çok kısa bir süre sonra, polis, jandarma ve MİT kovalamacasına rağmen gizlice bir araya gelmelerini o günün tanıklarının ağzından yazdı. Kitapta, gizli buluşmalarda, direnmek için anlaşan bir avuç yurtseverin Bodrum’da toplanıp Kuva-yı Milliye hareketini örnek alarak çoban ateşini Ege’nin dağlarında yakmaları anlatılıyor.

12-eylul-kitap-1

“SERBESTSİN” SÖZÜ TUZAK MIYDI?

12 CHP'li Başkandan 12 Eylül'e Başkaldırı’da darbe günü gözaltına alınıp saatlerce sorgulanan başkanların, komutanlar tarafından “serbestsiniz” sözüyle ölüm tuzağına itildikleri adeta belgeleniyor. İşte o dönemin CHP Muğla İl Başkanı Tufan Doğu’nun yaşadıklarından bir kesit:

“Tufan Doğu, darbeden kısa süre sonra gözaltına alınmıştı. Sabaha kadar sorgulandı. Yorgun düşmüştü. Güneş henüz doğmamıştı, sorgu odasına bir komutan girdi, Doğu’ya ‘serbestsin’ dedi…

Serbest olduğunu, evine gidebileceğini söyleyen bu sese hiç güvenmedi Doğu. Üstelik sokağa çıkma yasağı vardı. İçine bir korku düşmüştü Başkanın! Yoksa bu onu sokak ortasında, “yasağa uymama gerekçesiyle” öldürmek için hazırlanmış bir tezgah mıydı?

12-eylul-kitap-2

DARBEDEN SONRA DÜĞÜNLER ARTTI!

Bir dönemin karanlığına ışık tutan kitapta, darbede gözaltına alınan CHP’li başkanların yaşadıkları, CHP’nin Atatürk’ün kurduğu parti olarak kalması için yürüttükleri kelle koltukta mücadelelere de yer veriliyor. Başkanlar o günleri şöyle anlatıyor:

“Bizim kurucu genel başkanımız Atatürk'tür. Hakkında idam kararı olmasına karşın Samsun'a çıkmıştır. Bu gelen darbe faşist bir darbedir. Buna karşı çok geniş ortak bir cephe oluşturmak lazım.

Partimiz kapatılmıştır. Biz partinin devamı için çalışmayı her türlü koşulu zorlayarak yapacağız. Giydiğimiz beyaz gömlekleri kefen olarak görüp sokağa çıkıp, halkla birlikte demokrasi mücadelesi vereceğiz. Sık sık bir araya gelmeliyiz. Resmi tatilleri, düğünleri, nişanları, kına gecelerini, sünnet düğünlerini kısacası semtimizde topluca yapılan her türlü etkinliği fırsata çevirip, sanki düğüne gidiyormuş gibi yapıp, toplanmalıyız.”

Kitabıyla ilgili olarak bilgi veren Halil Eğriboyun, “Kitap Siyah Beyaz Yayınları’ndan henüz çıktı. Dumanı tüterken, maalesef 12 Eylül darbesinin Türk toplumu üzerindeki alevi hala tam olarak sönmedi. Bu kitabı, gelecek kuşaklara geçmişi hatırlatmak için yazdım” dedi.