Sözcü Plus Giriş

Bayram tatili hangi gün başlıyor? 2017 Kurban Bayramı tatil günleri

Kurban bayramı tatiline sayılı günler kaldı. Tüm İslam alemi Kurban Bayramını bekliyor. Hükümetin de 10 günlük bayram tatili ilan etmesiyle Kurban Bayramı tatilinde kimimiz memleketlerimize ailelerimizin yanına, kimimiz ise güneş ve denizin tadını çıkarmak için güneye gidecek. Peki 2017 10 günlük bayram tatili hangi gün başlıyor? 10 günlük bayram tatilinde bankalar açık olacak mı?

22:07 -
Bayram tatili hangi gün başlıyor? 2017 Kurban Bayramı tatil günleri

İslam’da kutlanan iki bayramdan biri olan Kurban Bayramı memleketin her köşesinde dört gözle bekleniyor. 10 günlük bayram tatilinin başlayacağı günü iple çekiyoruz. Bakanlar Kurulu kararı ile 2017 yılında Kurban Bayramı tatili on gün olarak belirlendi. İbadetlerini yapmak isteyen vatandaşlar bayram tatili hangi gün başlayacak merak ediyor. İşte Kurban Bayramı tatili hakkında detaylar…

BAYRAM TATİLİ HANGİ GÜN BAŞLIYOR?

Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkmasıyla tatil programı da belli oldu, Kurban Bayramı tatili 26 Ağustos Cuma günü başlayacak ve 4 Eylül Pazartesi günü sona erecek.

26 Ağustos 2017 Cumartesi | Hafta sonu tatili
27 Ağustos 2017 Pazar | Hafta sonu tatili
28 Ağustos 2017 Pazartesi (Birleştirildi)
29 Ağustos 2017 Salı (Birleştirildi)
30 Ağustos 2017 Çarşamba | Zafer Bayramı resmi tatili
31 Ağustos 2017 Perşembe Günü | Arefe (Birleştirildi)
1 Eylül 2017 Cuma Günü | Kurban Bayramı 1. Gün
2 Eylül 2017 Cumartesi Günü | Kurban Bayramı 2. Gün
3 Eylül 2017 Pazar Günü | Kurban Bayramı 3. Gün
4 Eylül 2017 Pazartesi Günü | Kurban Bayramı 4. Gün

kurban-bayrami-1

İDARİ İZİN KİMLERİ KAPSIYOR?

İdari izin çatısı altında duyurulması, idari izin ile ilgili soruları ortaya çıkardı. İdari tatil sadece 657 sayılı kanuna tabii devlet memurlarını kapsamaktadır. İdari izin verildiğinde devlet memurlarının haricinde özel sektör çalışanları bu izinden faydalanamaz. İdari izin bir nevi kişinin çalıştığı kurum tarafından verilen izin anlamına geliyor. Resmi tatil ilan edilseydi tatilin uzaması Türkiye’deki tüm çalışanları kapsayacaktı ama idari izin sadece kamu kurum ve kuruluşlarındaki çalışanları (memurlar, devlet dairelerinde, kurumlarında çalışanlar) kapsıyor.

İLGİLİ HABER2017 kurbanlık fiyatları ne kadar? Büyükbaş, küçükbaş, dana, koç, koyun,keçi kaç para?2017 kurbanlık fiyatları ne kadar? Büyükbaş, küçükbaş, dana, koç, koyun,keçi kaç para?

ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI BU TATİLİ 10 GÜNE ÇIKARABİLİR Mİ?

Hürriyet'ten Noyan Doğan'ın haberine göre, geçen yılın nisan ayında yıllık izin kanununda yapılan değişiklikle bazı esneklikler getirildi. Bunlardan biri de izin sürelerinin bölünebilmesi. Önceden yıllık izinler, işveren ile çalışanın anlaşması halinde, bir bölümü 10 günden az olmamak şartıyla, en fazla üçe bölünerek kullanılabiliyordu. Geçen sene yapılan düzenleme ile en fazla üçe bölünme şartı kaldırıldı ve yıllık izinlerin, bir bölümünün 10 günden az olmamak koşulu ile bölümler halinde kullanılmasına imkan tanındı. Diyelim ki, yıllık izin hakkınız, 14 gün; bunun 10 gününü kullandıktan sonra, kalanını bir başka tarihte 1+1+1+1 şeklinde, günlük olarak da kullanabilirsiniz. Bu da şu anlama geliyor, eğer isterseniz, yıllık izninizden bir-iki gün, hatta 3 gün kullanıp, bu bayramda tatilinin süresini uzatabilirsiniz.

kurbanlik1

KURBAN BAYRAMI TATİLİNDE BANKALAR AÇIK MI?

26 Ağustos'ta başlayan resmi tatil 3 Eylül'de sona erecek. Ancak bankalarda tatil biraz daha farklı işleyecek. Bankalar;
28 Ağustos Pazartesi: Açık
29 Ağustos Salı günü Açık
30 Ağustos Çarşamba I Zafer Bayramı: Tatil
31 Ağustos 2017 Perşembe Günü | Arefe: Yarım Gün
1 Eylül 2017 Cuma Günü | Kurban Bayramı 1. Gün: Kapalı
2 Eylül 2017 Cumartesi Günü | Kurban Bayramı 2. Gün: Kapalı
3 Eylül 2017 Pazar Günü | Kurban Bayramı 3. Gün: Kapalı
4 Eylül 2017 Pazartesi Günü | Kurban Bayramı 4. Gün: Kapalı

İLGİLİ HABEROkullar ne zaman açılacak? Yaz tatili ne zaman bitiyor? (MEB ÇALIŞMA TAKVİMİ)Okullar ne zaman açılacak? Yaz tatili ne zaman bitiyor? (MEB ÇALIŞMA TAKVİMİ)

UMUMA AÇIK YERDE KURBAN KESENE CEZA

aklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşlara uyarılarda bulunan Yozgat Belediyesi Zabıta Müdürü Musa Baran, bayramda vatandaşların sadece belediyelerin belirlediği alanlarında kurban kesimi yapabileceğini dile getirdi. Bu alanların dışında kurban kesimi yapan vatandaşlara ise kabahatler kanununun 32. Maddesine göre 227 TL cezai işlem uygulanacağını hatırlattı.

Umuma açık park ve caddelerde kurban kesiminin yapılmayacağını dile getiren Baran “Kendi bahçesinde, kendi özel otoparkında kurban kesmek isteyenler sağlık, çevre ve temizlik şartlarına uymak kaydıyla kurbanlarını kesebileceklerdir” dedi.

Bayram süresi boyunca kurbanların belirlenen şartlara uygun olarak kesilip kesilmediği, temizlik, sağlık ve dini kurallara uyulup uyulmadığı konusunda denetimlerin yapılacağını da aktaran Baran, “Yozgat Belediye Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından kurban kesim yerlerinde denetim yapılacak” şeklinde konuştu.

kurban

BAYRAM TATİLİNDE İSPARK ÜCRETSİZ

İstanbullular Kurban Bayramı´nın ilk üç günüİSPARK´ın yol üstü otoparklarını ücretsiz kullanabilecek. İSPARK, 1 Eylül Cuma, 2 Eylül Cumartesi ve 3 Eylül Pazar günü kent genelinde yol üstü otoparklarında İstanbullulara ücretsiz hizmet verecek.

Vatandaşlara uyarı yapan İSPARK Genel Müdürü Nurettin Korkut, “Kurban Bayramı´nın ilk üç günü yol üstü İSPARKLAR ücretsiz olacak. Bu durumu istismar edip vatandaşlarımızdan para talep eden niteliksiz işletmeciler olabilir. İstanbulluların bu duruma itibar etmemelerini ve dikkatli olmalarını istiyoruz” dedi. Vatandaşlar, İSPARK´ın yol üstü otoparklarından ücretsiz faydalanırken açık ve katlı otoparklar ise ücretli olacak.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:00 25.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more