21 Aralık kış gündönümü nasıl oluşur? En uzun geceye dikkat! 21 Aralık kış ekinoksu nedir?

21 Aralık kış gündönümü yani kuzey yarımkürede en uzun gece. Kış ekinoksu olarak da bilinen kış gündönmü ile küremizde gündüzler uzamaya başlayacak. 21 Aralık'ta güneş ışınları Oğlak dönencesine dik açı ile gelecek. Merak edilen kış ekinoksu, kış gündönümü nedir, nasıl oluşur sorularının yanıtlarını derledik. Astroloji yazarımız Dinçer Güner de bu geceye özel bir yazı yazdı. İşte 21 Aralık en uzun gece hakkında merak edilenler...

21 Aralık kış gündönümü nasıl oluşur? En uzun geceye dikkat! 21 Aralık kış ekinoksu nedir?

En uzun gecenin yaşanacağı 21 Aralık’ta güneş ışınları Oğlak dönencesine 90 derece açı ile gelecek. Kuzeye gittikçe gece uzunluğunun aratacağı kış ekinoksu yani kış gündönümü ile 21 Aralık’tan itibaren geceler kısalacak. 21 Aralık bazı ülkelerde kuzey yarıkürede kışın, güney yarıkürede yazın başlangıcı sayılıyor. Bu geceye özel Astroloji yazısına haberimizde ulabilirsiniz. İşte kış gündönümü yani kış ekinoksu hakkında merak edilenler…

DİNÇER GÜNER YAZDI: EN UZUN GECEYE HAZIR OLUN

Bugün itibari ile Güneş artık Oğlak burcuna geçiş yapıyor. Yani Oğlak dönencesinin başlaması ve yılın en uzun gecesini yaşayacağımız bir gün! Güneş’in Oğlak burcuna geçmesi ile de resmi olarak kış dönemi başlamış olacak.

Bugün Oğlak dönencesi, yılın en uzun gecesini yaşayacağımız bir gün! Oğlak dönencesine Winter Solstice de denir. Bugün aslında çeşitli kültürlerde ve inanışlar da bir kutlama günüdür. Bu kutlama çok eski dönemlere dayanır.

Pagan geleneklerinde soğuk havanın yeryüzünü kapladığı, her şeyin toprak altında kaldığı ve kışın başladığı zamandır. Yine aslında eski Roma'da bu kutlamaya Saturnalia denilirdi. Şamanlarda ise Yelda olarak kutlanırdı. O yüzden de dünya üzerinde birçok marka bu günü kutlama günü olarak kabul ettiğinden mağazalarında indirimler yapar. Oğlak dönencesinin önemi bu yüzden de eskilere dayanır. Bu bahsetmiş olduğum tarihlerdeki kutlamaların temel sebebi şudur; herkes kim olduğunu, ne olmak istediğini, hayattaki görevi ve amacının ne olduğuna dair sorular sorup bunlarla ilgili dilekler dilemeye başlarlar.

Yazının devamı için tıklanıyız…

KIŞ GÜNDÖNÜMÜ NEDİR?

Kış Gündönümü'nde (yaklaşık 21 Aralık) ise, güneş ışıkları Oğlak Dönencesi'ne dik gelir. Kuzey yarıkürede günler uzamaya, güney yarıkürede kısalmaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarıkürede kışın, güney yarıkürede yazın başlangıcı sayılır. 21 Aralık günü yılın en kısa günü ve bu gece ise yılın en uzun gecesi yaşanacak. Bilimsel olarak da kış mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen 21 Aralık tarihinde, yılın en kısa günü ve en uzun gecesi yaşanıyor.

ekinoks-nedir

EN UZUN GECE EN KUZEYDEKİ SİNOP’TA YAŞANACAK

Kuzey yarım kürede Oğlak dönencesine güne ş ışıklarının dik geldiği 21 Aralık’ta en uzun gece yaşanacak ve geceler kısalmaya başlayacak. 21 Aralık’ta ülkemizde en uzun gece ise Kuzey'deki Sinop'ta yaşanacak.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...