ABD Dışişleri Bakanı Tillerson Ankara’da

AB'de Trump döneminin ilk bakan düzeyinde ziyareti bugün gerçekleşiyor. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Ankara'ya geldi. Konuk bakan Ak Saray'da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edildi. Görüşme öncesi Erdoğan'ın ayak üstü hatırını sorduğu Tillerson'a, "şöyle bir resim aldıralım" demesi dikkat çekti.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’u İlk olarak Başbakan Yıldırım, Başbakanlık Resmi Konutu’nda ağırladı. Yaklaşık 40 dakika süren kabule Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katıldı. Tillerson bu görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edildi. Basın mensuplarına poz verilmesi öncesi Cumhurbaşakanı Erdoğan’ın Tillerson’a “şöyle bir resim aldıralım” demesi dikkat çekti.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

Binali Yıldırım – Tillerson görüşmesinin ardından Başbakanlıktan yapılan açıklamada ” Kabulde, DEAŞ’ın Irak ve Suriye’den temizlenmesi için yürütülen çabalar ele alınmış, FETÖ’yle mücadele ve elebaşı Fetullah Gülen’in iadesine ilişkin atılması beklenen adımlar görüşülmüş, ikili ve bölgesel konularda yürütülen işbirliğinin güçlendirilmesi üzerinde durulmuştur” denildi. Konuk bakan daha sonra buradan Cumhurbaşkanlığına geçti. Tillerson ile Erdoğan’ın görüşmesi yaklaşık yarım saat sürdü.