ABD elçiliğinden MİT TIR’ları açıklaması

ABD Elçiliği, MİT TIR'ları iddianamesinde elçiliğin adı geçtiğine yönelik iddialar hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamada, ""Savcılıktan bilgi talebi bulunulmamış, iletişime geçilmemiştir" denildi.

ABD elçiliğinden MİT TIR’ları açıklaması

ABD Büyükelçiliği, MİT TIR’ları iddianamesiyle ilgili açıklamada bulundu. Büyükelçiliğin twitter hesabından yapılan açıklamada, ” ‘MİT TIR’larının durdurulması’ olayları sırasında, ABD Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu’nun Fethullah Gülen’e yakın kişiler tarafından telefonla arandığına dair basında çıkan haberleri takip etmekteyiz. Basında yer alan haberlerin aksine, bu hususla ilgili olarak büyükelçilik ve başkonsolosluktan herhangi bir bilgi talebinde bulunulmamış ya da savcı tarafından bu temsilciliklerimizle iletişime geçilmemiştir” denildi.

Açıklamada, “Büyükelçilik ve başkonsolosluk, söz konusu iddiaları doğrular nitelikte hiçbir bilgiye sahip değildir. ABD Adalet Bakanlığı ve ABD’nin diğer ilgili kurumları, geçtiğimiz yıl meydana gelen darbe girişiminin araştırılması ve faillerin adalete teslim edilmesi hususunda Türk mevkidaşlarıyla yakın iletişim halinde çalışmaya devam edecektir” ifadeleri yer aldı. (DHA)