ABD’de bu gençleri ağırlayacak kimse yok mu?

İstanbul Gültepe'de geneli dar gelirli ailelerin çocuklarının okuduğu Gültepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri büyük bir başarıya imza attı. O gençler Amerika'da düzenlenecek “Robot” yarışmasının Türkiye elemelerinde Robert Kolej, Darüşşafaka, Hisar Okulları, Kabataş Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi gibi önemli eğitim kurumlarının da bulunduğu 44 okulu geride bırakarak birinci oldu. Ancak denizi geçen öğrenciler adeta derede boğuldu. Çünkü öğrencilerin Amerika'da otele verecek paraları yok.


ABD'de bu gençleri ağırlayacak kimse yok mu? paylaşan: Sozcu

44 ÖNEMLİ OKULU GERİDE BIRAKTILAR

Gültepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ön elemelere kendi tasarladıkları paketleme ve yerleştirme robotu ile katıldı. Projeleri 44 okul arasında birinci seçildi. 22 Kişilik kafile yakında Amerika’ya gidecek. Maddi imkansızlık içinde boğuşan gençlerin uçak biletlerine THY ve Kağıthane Belediyesi sponsor oldu. Ancak gençlerin önünde bir sorun daha var. O da para. Çünkü gençlerin çoğunun ailesinin maddi imkanı evlatlarını Amerika’da 1 hafta konaklatmaya yetmiyor.

ZEPLİN YAPACAKLAR AMA OTELDE KALACAKLARI PARALARI YOK

Yarışmaya günler kala öğrenciler bir yandan yarışmaya katılacakları “Zeplin”i tamamlamaya çalışırken bir yandan da Amerika’da nederede kalacaklarını düşünüyor. “6-9 Nisan 2017’de New York’ta FIRST vakfının düzenlediği First Robotics Competition’a katılmak için SPONSOR arıyoruz” diyen Gültepe Robotics Takımı gençleri birilerinin el uzatacağından emin. Gençler ön elemede, Fikret Yüksel Vakfınca bağışlanan 6000 doları da kazandı. Ancak bu para 2017 FRC New York City Kayıt ücreti olarak kullanılacak. Uçak biletlerine de sponsor bulan gençler şimdi konaklama için hem hayırseverlerden hem de Sponsorlardan gelecek güzel bir haber bekliyor.

FEDAKAR ÖĞRETMENLER ÖĞRENCİLERİ İÇİN SPONSOR ARIYOR

Okul yöneticileri ise “New York’ta barınma, yeme, içme, ulaşım ayrıca burada robot yapımı ve yolculuk hazırlıkları, tanıtım vb. masraflar için herhangi bir kaynağımız yok. Okulumuz İstanbul'un göbeğinde ama alt gelir seviyesine sahip bir semtinde yer aldığından, öğrenci velilerinin gelir seviyelerin de bu yolculuğu karşılayamasak durumda olmasından dolayı destek bekliyoruz” diyerek öğrencilerine sponsor bulmaya çalışıyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...