Sözcü Plus Giriş

ABD’deki davada ikinci günde de karar yok

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde tutuklu olarak yargılanan Mehmet Hakan Atilla davasında, jüri heyetinden ikinci günde de karar çıkmadı. Jüri üyeleri Yargıç Berman’a bugün mesaj bitimine kadar çalışacaklarını duyurdular. Yani bugün bir kararın çıkması bekleniyor.

05:04 -
ABD’deki davada ikinci günde de karar yok

12 kişilik jüri heyeti, Perşembe sabahı (dün) Atilla ile ilgili verecekleri karar için yeniden toplandı. Yargıç Richard Berman, jüri heyetiyle yapacakları toplantı öncesinde bir süre konuştu. Jürinin taleplerini dinleyip değerlendirdi. Daha sonra jüri karar için ikinci gün görüşmelerine başladı.

Jüri üyelerinin Yargıç Richard Berman'a bugün (Cuma günü yarım mesai yapılıyor) mesai bitimine kadar çalışmak istediklerini söyledikleri öğrenildi. Berman da onlara “İstediğiniz kadar çalışabilirsiniz” yanıtını verdi. Bu durum jüri üyelerinin Hakan Atilla için bir karara vermek üzere oldukları yönünde yorumlandı. Ancak jüri karar veremezse Noel tatili nedeniyle jüri açıklaması 3 Ocak'a kalacak.

JÜRİNİN ÖZEL İSTEKLERİ

Yargıç Richard Berman jürinin günlük karar toplantılarının akşam 16.45’te sona ereceğini açıkladı. İki gün boyunca, mesai saatleri kapsamında kapalı kapılar ardında toplanan 12 kişilik jüri heyetinin yargıçtan bazı özel istekleri oldu. Heyet, Zarrab’ın mahkemede ifadesi sırasında çizdiği bazı şemalarla, tabloları, Hakan Atilla’nın FBI tarafından gözaltına alındığında sorgulandığı görüntüleri içeren videoyu ve 17 Aralık soruşturması belgelerini Türkiye’den kaçırarak FBI’ya teslim eden eski komiser yardımcısı Hüseyin Korkmaz’ın ifade dökümünü istedi.

Davada jürinin bugün de ortak bir karara varamaması durumunda, jüri görüşmelerinin Noel tatilinin ardından 3 Ocak’ta yeniden başlaması öngörülüyor.

DHA

Son güncelleme: 09:45 08.01.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more