Sözcü Plus Giriş

ABD’li savcılar hakkında soruşturma

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, eski New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara ve New York Güney Başsavcısı Joon H. Kim hakkında soruşturma başlattı.

Can ÖZÇELİK
15:35 -
ABD’li savcılar hakkında soruşturma

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Rıza Sarraf hakkında iddianame hazırlayan eski New York Güney Bölgesi Savcısı Preet Bharara ve yerine atanarak eski Bakan Zafer Çağlayan hakkında dava açarak, tutuklama kararı veren Savcı Joon H Kim hakkında “Uluslararası ve iç hukuka aykırı eylemleri” nedeniyle soruşturma başlattı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, ABD'de devam eden yargılamaya sahte belge ve kaynağı belli olmayan sahte içeriklerin dosyaya sunulduğu hatırlatıldı.

AÇIKLAMA YAPILDI

Açıklamada şöyle denildi:

“ABD'nin New York Güney Bölge Mahkemesi'nde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hakkında devam eden yargılamada, Cumhuriyet Başsavcılığımızca daha önce daha önce soruşturmaya konu bir takım soruşturmalardaki bilgi, belge ve kayıtların delil olarak kullanıldığı iddiası üzerine yapılan inceleme ve araştırmada, Avukat Cathy Fleming'in New York Güney Bölge Mahkemesinde vermiş olduğu 30 Ekim tarihli yeminli ifadeden de anlaşılacağı üzere ‘yargılama dosyasına sunulan belge ve delillerin çalıntı, sahte içerikli ve kaynağı belli olmayacak nitelikte olduğunu' beyan ettiği tespit edilmiş, söz konusu 15 sayfadan ibaret yeminli ifade ABD adli sisteminden internet üzerinden temin edilerek ifadede bahsi geçen verilerin kim tarafından ne şekilde elde edildiği ve mahiyetinin ne olduğu konusunda soruşturma başlatılmıştır.

ABD ADLİ MAKAMLARINA SORULDU

ABD adli makamlarına, Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı aracılığıyla herhangi bir belge, içerik ve ses kaydı verilmediği de gözetilerek, Cumhuriyet Başsavcılığımızca Adalet Bakanlığı'na yazılan 17 Kasım tarihli Adli Yardım talebini içerir resmi yazı ile ifadede bahsi geçen ve ABD'deki yargılamada kullanıldığı anlaşılan belge, ses kaydı ve içeriklerin ne şekilde ve ne zaman elde edildiği, kim yada kimlerden temin edildiği, bu kişilerin nerede olduğu ve bu konudaki yazılı ifadelerin nelerden ibaret olduğu sorulmuştur.

Bu kapsamda Uluslararası hukuka, iç hukukumuza açıkça aykırı olan bu eylemler nedeniyle Türk ceza Kanunu'nun ilgili maddeleri uyarınca eski New York Güney Bölgesi Savcısı Preet Bharara, savcı Joon H Kim ve diğer savcılık görevlileri hakkında soruşturma başlatılmıştı

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:08 27.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more