Reklamsız Sözcü

ABD’nin Kudüs kararına hükümetten ilk tepki!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesabında ABD'nin 'Kudüs Kararı'na 'BM kararlarının açık bir ihlalidir' diyerek tepki gösterdi.

android-time 21:59
ABD’nin Kudüs kararına hükümetten ilk tepki!
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesabında ABD'nin 'Kudüs Kararı'na 'BM kararlarının açık bir ihlalidir' diyerek tepki gösterdi.

ABD’nin ‘Küdüs Kararı’na hükümetten ilk tepki sosyal medyadan geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, twitter’da paylaştığı mesajda ABD’nin kararına ‘ABD Yönetimi'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağı yönünde yaptığı sorumsuzca açıklamayı büyük endişeyle karşılıyor ve kınıyoruz. Bu karar uluslararası hukukun ve ilgili BM Kararlarının açık bir ihlalidir.’ diyerek tepki gösterdi.


ÇAVUŞOĞLU’NDAN İKİNCİ AÇIKLAMA

Resmi temaslarda bulunmak üzere Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu basın toplantısında ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını değerlendirdi. Çavuşoğlu, “Tüm uyarılara rağmen ABD Başkanı Trump, bu açıklamayı yapmıştır. Bu son derece sorumsuz ve yanlış bir açıklamadır. Biz bu açıklamayı kabul etmediğimiz gibi şiddetle de kınıyoruz. Böyle bir açıklama bölgenin istikrarını ve güvenliğini dinamitlemektedir. Uluslararası hukuka ve anlaşmalara aykırıdır. BM kararlarına da aykırıdır. BM kararlarına herkesten önce güvenlik konseyinin daimi üyelerinin saygı göstermesi lazım” dedi.

Bir ülkenin açıklamasıyla Kudüs'ün İsrail'in başkenti olamayacağını ifade eden bakan Çavuşoğlu, “Tüm dünya buna karşı bu çok yanlış bir adımdır. Tehlikeli bir adımdır. Bu tür popülist yaklaşımlar yerine ABD ve bizler iki devletli ve kalıcı bir çözüm için çaba sarfetmeliyiz” diye konuştu. Çavuşoğlu, “Uluslararası hukuka aykırı bu açıklamayı reddediyoruz ve kınıyoruz” diye konuştu.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 23:3306.12.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more