Açlık grevine polis müdahalesi

Ankara Yüksel Caddesi'nde 65 gündür açlık grevi sürdüren akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın eylemde bulunduğu İnsan Hakları Anıtı önündeki alana polis müdahalede bulundu. Destek için toplananlardan, 4 kişi gözaltına alındı.

Açlık grevine polis müdahalesi

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da Yüksel Caddesi'ne gelerek eğitimcilere destek verdi. Tanal, eylem yapılan anıtın hemen bitişiğine polis aracı konulduğunu ve ”Memura mukavemet veya kamu malına zarar verme” iddiasıyla gözaltılar yapılarak, vatandaşa ”Pusu kurulduğunu” savundu.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

Periskop ile canlı yayın da yapan Tanal, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise şunları söyledi:  “Semih ile Nuriye’nin eylem yaptığı anıtın hemen bitişiğine emniyet aracı koydular. Memura mukavemet veya kamu malına zarar vermekten dolayı gözaltı işlemi yapmanın resmi kılıfı uyduruldu. Tam bir acizlik örneği, emniyet vatandaşa pusu kurmamalı.  Devlet vatandaşını haksız, hukuksuz bir şekilde, gerekçesiz açlığa sevk edecek hem de kumpas kuracak. Kumpaslardan bıktık. Tam bir şark kurnazlığı”