Adalet Bakanlığı 800’ü AKP’li 900 hakim aldı!

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’tan şok iddia

Adalet Bakanlığı 800’ü AKP’li 900 hakim aldı!

Avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavının yazılı bölümünde başarılı olan birçok adayın mülakatta elendiğini öne süren Yarkadaş, “Yazılı sınavda düşük puan alan AKP'liler mülakatı geçip hakim olarak atandı” dedi

Adalet Bakanlığı'nın ‘Avukatlıktan Hakimliğe Geçiş Sınavı' mülakat sonuçları önceki gün açıklandı. İddiaya göre yazılı sınavda 80'in üzerinde puan alan birçok aday mülakatta elenirken, 55-60 puan alan avukatlara hakimlik yolu açıldı. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş sonuçlarla ilgili şok eden bir iddiayı da ortaya attı: Alınan 900 hakimden 800 AKP'li…

‘KADROLAŞMANIN YOLUNU AÇTILAR'

“En büyük adaletsizlik Adalet Bakanlığı'nda yaşanıyor” diyen Yarkadaş, AKP'nin “parti devleti” kurma çalışmalarını yargı kurumlarında da sürdürdüğünü öne sürdü. Adalet Bakanlığı'nın açtığı Avukatlıktan Hakimliğe Geçiş Sınavı'nda iç karartıcı bir tablo olduğunu belirten Yarkadaş şöyle konuştu:
“Kadrolaşma tartışması yaşanmasın diye referandumun bitmesini beklediler. Yazılı sınavda 80 puan alan avukatlar devre dışı bırakılıyor. 55-60 puan alanlar ise mülakatı geçiyor. Bu kişilerin tek özelliği AKP'de yöneticilik görevinde bulunmaları. AKP, kadrolarını hakim yaparak yargıyı kontrol altında tutmak istiyor.”
AKP'nin, Kanun Hükmünde Kararname çıkararak yargıda kadrolaşmanın yolunu açtığını ifade eden Yarkadaş, “1500 hakim açığı var” denilerek açılan sınav sonucunda sadece 900 adayın hakimliğe kabul edildiğini söyledi. Hakimliğe kabul edilen 900 kişiden 800'ünün AKP'li olduğunu öne süren Yarkadaş, önceki gün ataması yapılan hakimlerin Adalet Bakanlığı tarafından ‘gayrı resmi mülakat'a alındığını da iddia etti. Yarkadaş, hakimliğe atanan AKP'lilerin bazılarını da şöyle açıkladı:

‘VERGİ REKORTMENİ, HAKİM OLDU'

“Mülakata AKP yöneticisi ve üyesi yaklaşık bin avukat giriyor. Bunların 800'ü, yazılıda düşük puanlar almasına rağmen mülakatı kolaylıkla geçiyor. Örneğin, Kadir Nozoğlu, AKP Elazığ Merkez İlçe Başkanı. Dünden itibaren artık hakim. Behice Çavuşoğlu… Hanımefendi, AKP Giresun Kadın Kolları Başkanı. AKP'ye üye olduktan sonra, Giresun'un vergi rekortmeni oluyor birkaç kez. Buna rağmen, sekiz bin TL maaş alan hakimlik mesleğine geçiyor… Belli ki; kendisine HSK üyeliği ya da Yargıtay'ın yolu açılıyor.
Başka bir örnek; Ceyda Bozdağ, Edirne Merkez İlçe Başkanlığı yöneticisi… Hacer Alan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in avukatı…  Ve bu gibi yüzlerce isim. AKP, mahkemeleri adeta ilçe başkanlığı haline çevirdi.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...