Adalet Yürüyüşü’nde on beşinci gün

Tarihi Adalet Yürüyüşü'nde bugün 15. gün... Kortejin bugünkü hedefi ise Sakarya’nın Hendek ilçesi. Bugünkü etabın başında konuşan CHP lideri "Aşırı sıcaklar yüzünden belki biraz daha ağır yürüyeceğiz ama herkes emin olsun. İster çok sıcak olsun ister çok soğuk olsun ister yağmurlu olsun ister sis olsun. Biz kararlıyız, azimliyiz, İstanbul'a adalet için yürüyeceğiz" dedi. Kılıçdaroğlu özellikle Anayasa referandumu sırasında 'evet' oyu verenlerin de kendilerine sempatiyle baktıklarını, yürüyüşe destek verdiklerini söyledi. Jandarma ise bugün kortejde yaklaşık 16 bin kişinin olduğunu belirledi. 17:45'de yeniden başlayan yürüyüşün son etabı 18:45'te kamp yeri Hendek'e varılarak tamamlandı. Adalet Yürüyüşü'nün 15. gününde toplam 17 kilometre yol katedildi. CHP'li vekiller Selin Sayek Böke ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Hendek'te canlı yayınımızda gündemi değerlendirdi. Sözcü TV ekibi de tarihi yürüyüşü adım adım takip ediyor...

Adalet Yürüyüşü’nde on beşinci gün

Bora ERDİN/Çağatay GÜRÜCÜ- SÖZCÜ

15 Haziran Perşembe günü Ankara Güvenpark'tan yola çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğündeki adalet korteji, on beşinci gününde de İstanbul'a doğru yürüyüşüne devam ediyor.  Kemal Kılıçdaroğlu geceyi Düzce'nin Gömüşova ilçesinde kurulan kamp alanında geçirdi. Tarihi yürüyüşün on beşinci gün etabı Kılıçdaroğlu’nun kısa basın açıklamasının ardından başladı.


YÜRÜYÜŞTEN NOTLAR:

18:45 – Adalet Yürüyüşü’nün 15’inci gününde 17 kilometre yol kat edildi ve Hendek’e ulaşıldı. Birinci etap 3,5 kilometre, Beylice’den 4,5 kilometre yüründü. Sıcaklık nedeniyle yürüyüş yarım saat ertelendi. Üçüncü etap 4 kilometre ve son etap 5 kilometreyle tamamlandı.

17:10 – 16:00 itibariyle başlayan yürüyüş 17:10’da mola verdi. Üçüncü etapta toplam 4,3 kilometre yol kat edildi. Dördüncü ve son etapta Hendek’e gidilecek. Hendek’te kamp kurulacak. Adalet yürüyüşçülerinin bugünkü son hedefine 5 kilometre kaldı. Yürüyüş 17:45’de yeniden başlayacak.

15:30 – Kortejin öğle yemeği yediği ve mola verdiği Hendek’e bağlı Beylice’de hava sıcaklığı 34 dereceye ulaştı. Hedeflenen son nokta ise Hendek şehir merkezi olarak belirlenmişti.
Mevcut konumdan hedefe 11 kilometrelik mesafe kaldı. Hava sıcaklığı nedeniyle üçüncü etap yürüyüş bir süre daha ertelendi.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ – Korteje mola yerinde de ziyaretler sürdü.

13:00- Kortej öğle yemeğini yedi. Jandarma’nın aktardığına göre ise kortejde şu an yaklaşık 16 bin kişi var. Bu sayısını ilerleyen saatlerde, Doğu Karadeniz ve İzmir ekibinin katılımıyla 20 bine ulaşması bekleniyor.

12:00 Kortej D-100 Karayolu’nu takip ederek öğle saatlerinde Sakarya’nın Hendek İlçesi’ne ulaştı. Yürüyüşün 15’inci gününde Sakarya’ya ulaşılırken, Sakarya’dan da partililer yürüyüşe katıldı. Sakarya’da partililer Kılıçdaroğlu’nu ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ ve ‘Sen özgürlük türküleri söyle, Sakarya izinde’ yazılı pankartlar ve ‘Adalet’ yazılı dövizlerle karşıladı. Hendek Beylice Mahallesi’ne gelindiğinde mola verildi. Beylice Ortaokulu’nun yanındaki karavana geçen Kılıçdaroğlu dinlenmeye çekildi.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

11:00 – Yaklaşık yarım saat dinlenen Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, ikinci etap için tekrar yürüyüşe başladı. Bu bölümde Kılıçdaroğlu, bando ve cübbeleriyle yürüyüşe katılan avukatların arkasında yürüdü. Yürüyüş sırasında ‘görevli’ yazılı kırmızı tişöret giyen 25 milletvekili kortejin düzenli bir şekilde yürümesi için görev yaptı.

FOTO:DHA - Kılıçdaroğlu'nun Gümüşova rampasında sırılsıklam terlediği gözlendi.

FOTO:DHA – Kılıçdaroğlu Gümüşova rampasını Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ile birlikte tırmandı. Kılıçdaroğlu’nun sırılsıklam terlediği gözlendi.

Kılıçdaroğlu’nun, Gümüşova Rampaları’nın son bölümünde zorlandığı ve terden gömleğinin ıslandığı görüldü. Kılıçdaroğlu, ikinci etapta 4.5 kilometre yürüdü. Bu etapta CHP liderine Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da eşlik etti.

15'inci gününde Adalet Yürüyüşü notları İlginizi Çekebilir 15'inci gününde Adalet Yürüyüşü notları
10:00 – Yeşilyayla mevkisindeki mola yerinde Kılıçdaroğlu’nu Aydınlı efeler, efe kıyafetleriyle karşıladı, yörük poşusu hediye etti. Kılıçdaroğlu, kısa süre efelerle yan yana yürüyerek mola yerine ulaştı. Kılıçdaroğlu, 15’inci günün ilk iki etabında toplam 8.3 kilometre yürüdü. Kortej yürüyüşünü sürdürüyor.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

09:30 – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Adalet Yürüyüşü’nün 14’üncü gününde, geceyi geçirdiği Gümüşova Fatih Mahallesi’nde yaşayan Dursun ve Fatma Durmuş ailesini ziyaret etti. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Düzce’de ziyaret ettiği aileyle sohbet ederek, çay içti.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

08:45 – Yürüyüşe İzmir’den gelen avukatlar cübbeleriyle katıldı. Tokat’tan gelen şehit aileleri de kortejdeki yerlerini aldılar.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

Tarihi yürüyüşe İzmir Barosu avukatlarının oluşturuğu Bando Sol isimli bando da çaldığı marşlarla destek veriyor.

08:00 – Kılıçdaroğlu’nun açıklamasının ardından kortej Hendek’e doğru yürüyüşe geçti. Bugünkü güzergâh yaklaşık 20 kilometre.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

TERÖRE KARŞI HEPİMİZİN NAMUSLU BİR ŞEKİLDE TAVIR ALMASI LAZIM

‘Adalet Yürüyüşü’nde 15’inci gün etabının  başlangıcında konuşan Kılıçdaroğlu, “Bugün havanın çok sıcak olacağı söyleniyor. O nedenle biraz daha dikkatli olacağız. Belki biraz daha ağır yürüyeceğiz. Sıcağın önümüzdeki günlerde daha da artacağı ifade ediliyor. Şundan herkes emin olsun. İster çok sıcak olsun ister çok soğuk olsun ister yağmurlu olsun ister sis olsun. Biz kararlıyız, azimliyiz, İstanbul’a adalet için yürüyeceğiz. Biz adalet için toplumun vicdanı için yürüyoruz. Bu yürüyüşümüze toplumun çok değişik kesimlerinden sempatiyle bakanlar var. Özellikle Anayasa referandumu sırasında ‘evet’ oyu kullanan pek çok vatandaşımız da bize sempatiyle baktıklarını, yürüyüşümüze destek verdiklerini ifade ediyorlar. Biz de onlara yürekten teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“BUNLARIN TERÖRÜ BİTİRECEKLERİ YOK”

Art arda gelen şehit haberleri nedeniyle derin üzüntü yaşadığını belirten Kılıçdaroğlu, “Her gün yeni şehit haberleri geliyor. Terörsüz bir Türkiye, hepimizin ortak arzusudur. FETÖ’den mi geliyor, PKK’dan mı geliyor, DHKP-C’den mi geliyor; terör kimden gelirse gelsin teröre karşı hepimizin namuslu bir şekilde tavır alması lazım. Teröre karşı ortak mücadele etmemiz lazım. Hükümet yetkililerine her zaman şunu söyledim. Arkadaşlar, siz terörü bitirmek için ne istiyorsunuz? Her istediklerini aldılar; ama bitmiyor. Referandum geldi. Referandumda da “‘Evet’ oyu verin, terör bitecek”, afişlerle donattılar. Şimdi terör bitsin, diye ‘evet’ oyu veren vatandaşlarımın vicdanına sesleniyorum. Artık kandırılıyorsunuz bunu düşünün. Bunların terörü bitirecekleri yok. Biz; terörün olmadığı, adaletin egemen olduğu bir ülkeyi inşa etmek istiyoruz” dedi.

“BİZ, O OLAYI ASLA DÜZCELİLERLE BERABER TUTMADIK”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Bize sempatiyle bakan, bize el sallayan hatta arada bir ‘Rabia’ işareti yapıp, bizi protesto ettiğini düşünen bütün Düzceli kardeşlerime yürekten teşekkür ediyorum. Ben ne kadar adalet istiyorsam benim siyasal düşüncelerimin karşısında olan veya benim gibi düşünmeyen vatandaşın da adalet isteme ve düşüncesini özgürce açıklama imkanı var. O nedenle onlar bizi protesto ederken veya kötü sözler söylerken biz sadece ellerimizi yukarı kaldırdık ve onları alkışladık. Alkışladığımız için de çok huzurluyuz. Olumsuz bir olay oldu. O nedenle çok sayıda Düzceli geldi, özür diledi. Biz, o olayı asla Düzcelilerle beraber tutmadık. Düzceliler bizim yüreğimizdedir. Onların suyunu içtik”

'Adalet Yürüyüşü'nde ilk gün neler oldu?‘Adalet Yürüyüşü’nde ilk gün neler oldu?

İLGİLİ HABERAdalet Yürüyüşü'nden ikinci gün neler yaşandı?Adalet Yürüyüşü’nden ikinci gün neler yaşandı?

Adalet Yürüyüşü'nde üçüncü gün neler yaşandı?Adalet Yürüyüşü’nde üçüncü gün neler yaşandı?

İLGİLİ HABERAdalet Yürüyüşü'nde dördüncü gün notları...Adalet Yürüyüşü’nde dördüncü gün notları…

İLGİLİ HABERAdalet Yürüyüşü'nde beşinci gün neler yaşandı?Adalet Yürüyüşü'nde beşinci gün neler yaşandı?

İLGİLİ HABERAdalet Yürüyüşü'nün altıncı gününden notlar...Adalet Yürüyüşü’nün altıncı gününde

İLGİLİ HABERAdalet Yürüyüşü'nde yedinci günAdalet Yürüyüşü'nde yedinci gün

İLGİLİ HABERAdalet Yürüyüşü'nde sekizinci günAdalet Yürüyüşü’nde sekizinci günİLGİLİ HABERAdalet Yürüyüşü'nde dokuzuncu günAdalet Yürüyüşü’nde dokuzuncu günİLGİLİ HABERAdalet Yürüyüşü'nde onuncu günAdalet Yürüyüşü’nde onuncu günİLGİLİ HABERAdalet Yürüyüşü'nde on birinci gün!Adalet Yürüyüşü’nde on birinci gün!

İLGİLİ HABERAdalet Yürüyüşü'nde on ikinci gün notları...Adalet Yürüyüşü'nde on ikinci gün notları…

İLGİLİ HABERAdalet Yürüyüşü'nde on üçüncü günAdalet Yürüyüşü’nde on üçüncü gün

Adalet Yürüyüşü on dördüncü gününde İlginizi Çekebilir Adalet Yürüyüşü on dördüncü gününde