Sözcü Plus Giriş

Adana’daki ölümlerle ilgili açıklama!

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde meydana gelen gaz kaçağı sırasında başka hastanelere tedbir amacıyla sevk edilen 2 hasta yaşamlarını yitirdi. Bu 2 hastanın gaz kaçağıyla ilgili olmadığı, tedbir amacıyla başka hastaneye sevkedildiği belirtildi. Aynı nedenle başka hastaneye sevk edilen hastalardan mide kanseri olan bir Suriyeli de 3 gün önce ölmüş, ancak ölüm nedeninin gaz kaçağı ile ilgisinin bulunmadığı açıklanmıştı. Sağlık Bakanlığı, Medyada yer alan 'Adana'daki gaz paniğinde sevk edilen iki hasta hayatını kaybetti' haberleri üzerine yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Rahmetli olan bu iki hasta da, olay günü ameliyat edilmekte olan 6 hastadan biri değildir. Gaz problemi esas itibarıyla ameliyathanede yaşanmış olup, olayın adli ve idari yönden soruşturulması halen devam etmektedir. Gaz kaçağı şüphesinin yaşandığı esnada ameliyatta olan 6 hastamızın durumu ise çok şükür iyidir" denildi.

19:05 -
Adana’daki ölümlerle ilgili açıklama!

Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde 25 Ağustos’ta  meydana gelen olayda, oksijen tedavisi ve solunum desteği alan bazı hastalar fenalaştı. Hastalara verilen azot gazları içerisinde hidrojen sülfür ve karbonmonoksit gazı varlığı emareleri görüldüğü bildirilirken ameliyatlar durduruldu, solunum desteği alması gereken 25 hasta başka hastanelere sevk edildi.

Tam donanımlı ambulanslarla başka hastanelere sevk edilen hastalardan mide kanseri tedavisi gören Suriyeli 51 yaşındaki Muhammet Eco, götürüldüğü Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’nde kurtarılamadı.

HASTALIK SONUCU ÖLDÜLER

Kanser hastalığı sonucu öldüğü bildirilen Eco’nun ardından, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzun süre yaşlılığa bağlı çeşitli hastalıkları nedeniyle tedavi olan ve gaz kaçağıyla ilgisi olmayan ancak hastanede alınan önlemler kapsamında tedbir amaçlı başka hastanelere sevk edilen 81 yaşındaki Zamir Karabıyık ile Suriyeli 51 yaşındaki Abdullah Ömer Jaber de  bugün sabah saatlerinde yaşamlarını yitirdi. Karabıyık ile Jaber’in cenazeleri otopsi yapılmak üzene Adana Adli Tıp Kurumu morguna getirildi. Bu 2 hastanın kesin ölüm nedenleri, otopsi sonucu belirlenecek.

Zamir Karabıyık’ın oğlu Yaşar Karabıyık, babasının, gaz kaçağı olan hastanede  göz ve böbrek sorunları nedeniyle tedavi gördüğünü söyledi.

BAKANLIK: GAZ KAÇAĞIYLA İLGİSİ YOK

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan dün yapılan açıklamada Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Reanimasyon yoğun bakımda ileri evre mide kanseri, akciğer ve kemik metastazı tanılarıyla solunum destek cihazına bağlı olarak takip edilen Suriye uyruklu Muhammed Eco’nun olay günü herhangi bir operasyon geçirmediği ve anestezi almadığını, ölümünün gaz kaçağı ile bir ilgisinin olmadığı açıklanmıştı.

FİRMA MERCEK ALTINDA

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma devam ederken, hastaneye farklı nitelikte gaz getiren firmanın sorumlusu M.D.’ye ev hapsi cezası verilmişti. Soruşturmada bilirkişi görevlendirildi, ayrıca aynı firmanın Adana ve başka illerde hastanelere gaz verip vermediği de incelemeye alındı.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN “ADANA’DAKİ ÖLÜMLERLE” İLGİLİ AÇIKLAMA

Sağlık Bakanlığı, Medyada yer alan ‘Adana’daki gaz paniğinde sevk edilen iki hasta hayatını kaybetti’ haberleri üzerine yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Rahmetli olan bu iki hasta da, olay günü ameliyat edilmekte olan 6 hastadan biri değildir. Gaz problemi esas itibarıyla ameliyathanede yaşanmış olup, olayın adli ve idari yönden soruşturulması halen devam etmektedir. Gaz kaçağı şüphesinin yaşandığı esnada ameliyatta olan 6 hastamızın durumu ise çok şükür iyidir” denildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ayzılı açıklama şu şekilde: “Abdullah Ömer Jabar (66) adlı hasta Pankreas kanseri nedeniyle 02/08/2017 tarihinde yatırıldığı Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Basamak Genel Cerrahi yoğun bakımda terminal dönemde takipte iken, gaz kaçağı şüphesi üzerine tedbir amaçlı olarak Seyhan Uygulama Merkezi Genel Cerrahi yoğun bakıma sevk edilmiş olup, tedavi görmekte olduğu hastalığa bağlı olarak burada vefat etmiştir. Zamir Karabıyık (82) adlı hasta ise Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Basamak Dahiliye yoğun bakımda sepsis ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle takipte iken, yine tedbir amaçlı olarak Adana Devlet Hastanesine sevk edilmiş, burada tedavisi devam ederken sepsis ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle vefat etmiştir. Hastamız olan iki merhuma da Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Rahmetli olan bu iki hasta da, olay günü ameliyat edilmekte olan 6 hastadan biri değildir. Gaz problemi esas itibarıyla ameliyathanede yaşanmış olup, olayın adli ve idari yönden soruşturulması halen devam etmektedir. Gaz kaçağı şüphesinin yaşandığı esnada ameliyatta olan 6 hastamızın durumu ise çok şükür iyidir.”

Son güncelleme: android-time 19:42 28.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more