AKP’den sıkıyönetimli afiş

AKP tarafından referandum kampanyasında kullanılan afişlerinden 'sıkıyönetimli olanı' tartışmalara konu oldu.

AKP’den sıkıyönetimli afiş

15 Temmuz darbe girişiminin ardından  OHAL'i üç kez uzatan ve “Türkiye’yi referanduma OHAL altında götürmekle” eleştirilen hükümet, başkanlık referandumuna ilişkin yaptığı propaganda çalışmalarında“Sıkı yönetim uygulaması son buluyor” afişini kullanması dikkat çekti.

sikiyonetim-afisleri

İstanbul Güneşli’deki reklam panoları

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok şehirde asılan afişler özellikle sosyal medyada tartışmalara konu oldu.

afissssOĞAN: ACABA GÖZ YANILMASI MI YAŞADIM?

Ankara’da asılan bir afişi paylaşan MHP’li Sinan Oğan “Bugün araçla geçerken Atakule’nin köşede bir panoda “Sıkıyönetimin Kalkması için Evet” gibi bir ilan gördüm. Benden başka da gören var mı?
Acaba göz yanılması mı yaşadım? Zira OHAL şartlarında referanduma giden bir ülke için pek manidar bir gerekçe” diye yazdı.

PEKİ SIKIYÖNETİM NEDİR? NE ZAMAN İLAN EDİLEBİLİR?
Sıkıyönetim, savaş gibi ya da savaşı gerektirecek durumlarda, ayaklanmalarda, vatanın ve milletin bölünmezliği tehlikeye düştüğü zaman olumsuz hareketlerin yaygınlaşması ile anayasada belirlenen kurallar çerçevesinde ilan edilen bir yönetim biçimidir. Anayasanın belirlediği hak ve özgürlüklerin bir süreliğine sınırlandırılması, kısıtlanması durumudur. Sıkıyönetim genellikle ülkenin tamamında değil; düzeni bozulan bölgelerde ilan edilmektedir. Gerekli görülmesi halinde tüm ülkede geçerli olabilir. Anayasada belirlenen kurallara uygun olarak tamamen hukuki olan bir yönetim biçimidir. Sıkıyönetim ile ilgili her bilgi yasalarla düzenlenmiştir. Kesinlikle keyfi bir şekilde yönetilemez. Sıkıyönetime ait tüm işlemler yargı tarafından denetim altındadır. Bu kurallar 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu ile 1982 Anayasası'nda düzenlenmiştir. Sıkıyönetimde yetki askeri makamlarda iken, olağanüstü halde mülki makamlardadır.