Sözcü Plus Giriş

Alman vatandaşı, 4 aydır Türkiye’de gözaltında tutuluyor

David Britsch isimli bir Alman vatandaşının Erzurum'da gözaltında olduğu ortaya çıktı. Hakkında sınır dışı edilme kararı bulunan Britsch, 4 aydır gözaltında tutuluyor.

22:34 -
Alman vatandaşı, 4 aydır Türkiye’de gözaltında tutuluyor

Alman Dışişleri Bakanlığı kaynakları hem bakanlığın hem Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği'nin devrede olduğunu, Britsch'e konsolosluk desteğinin sağlandığını ve ilgili Türk makamları ile görüşmelerin sürdüğünü kaydettiler.

21 Kasım 2016 tarihinde Almanya'dan yola çıkan ve Kudüs'e yürüyerek Hristiyanların hac yürüyüşünü gerçekleştirmek isteyen Britsch, Suriye’ye geçmek isterken gözaltına alındı ve nisan ayından bu yana Erzurum’da tutuluyor.

ALMAN VATANDAŞINA ‘ERDOĞAN’A HAKARET’ GÖZALTISI

Öte yandan Almanya, vatandaşları gazeteci Deniz Yücel, çevirmen Meşale Tolu ve insan hakları eğitmeni Peter Steudtner’in serbest bırakılması için çalışırken bir Alman vatandaşının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre avukatlık yapan, Türkiye kökenli bir başka Alman vatandaşının da hakkındaki siyasi içerikli suçlamalar nedeniyle gözaltına alındığı bilgisi verildi.

Türkiye kökenli olan ve Sol Parti’nin Federal Meclis grubunda görev yapan bir Alman vatandaşının da Türkiye'ye girişi sırasında kısa süreli olarak alıkonulduğu, ardından serbest bırakıldığı öğrenildi. Federal Meclis çalışanının hangi gerekçeyle alıkonulduğu konusunda Alman makamlarına bilgi verilmedi.

11 ALMAN TÜRKİYE’DE TUTUKLU

15 Temmuz darbe girişiminden bugüne kadar geçen sürede Türkiye'de 20'den fazla Alman vatandaş, teröre destek suçlamalarıyla gözaltına alınırken, bunların bir bölümü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Alman yetkililer halen 11 Alman vatandaşının tutuklu bulunduğu bilgisini verdi.

Ayrıca Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann'ın Yücel, Tolu ve Steudtner'ı ziyaret etmek için yapılan girişimlerin sonuç verdiği ve önümüzdeki günlerde Erdmann'ın sırayla gerçekleştireceği belirtildi.

Son güncelleme: android-time 22:56 15.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more