Alp Gürkan ve Korkmaz Yiğit beraat etti

Aralarında işadamları Korkmaz Yiğit ve Alp Gürkan'ın da bulunduğu sanıklar, "suç örgütü kurmak", "hileli iflas" ve "nitelikli dolandırıcılık" gibi suçlardan 18 yıla kadar hapis istemiyle yargılandıkları davadan beraat ettiler.

Alp Gürkan ve Korkmaz Yiğit beraat etti

Ünlü işadamı Korkmaz Yiğit ile aralarında Soma Holding’in sahibi Alp Gürkan’ın da bulunduğu toplam 17 sanıklı davada karar çıktı. “Suç örgütü kurmak”, “hileli iflas” ve “nitelikli dolandırıcılık” gibi suçlardan 18 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanıkların beraatine karar verildi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Erdal Bağcı tarafından Kormaz Yiğit ve Alp Gürkan’ın da arasında yer aldığı 17 sanık hakkında hazırlanan iddianamede, Maliye Bakanlığı Denetim Kurulu Başkanlığı’nın 17 Nisan 2013 tarihli araştırma ve inceleme raporu ile toplanan delillere göre tacir sıfatına haiz Korkmaz Yiğit’in İstanbul 8’inci Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 23 Ekim 2008 tarihli kararı ile iflasına karar verildiği belirtiliyor. Yiğit’in borçlarını ödemediği, alacaklılarını zarara sokmak kastıyla mevcudunu gizlemek ve eksiltmek maksadıyla suç işlemek için örgüt oluşturduğu ifade ediliyor. Diğer şüphelilerin oluşturulan bu örgüte üye oldukları ve bu çerçevede Korkmaz Yiğit’in tapu işlemlerinde şüpheli Mehmet Erdoğan’ın adını göstermek suretiyle İstanbul Avcılar’da Ispartakule Tahtakale mevkilerinde Yoluç ailesinden bazı gayrımenkulleri aldığı iddia ediliyordu.

Korkmaz Yiğit’in Mehmet Erdoğan üzerinden gelir getirici ticari faaliyetlerde bulunduğu, bu şekilde Mehmet Erdoğan adına gösterilmek suretiyle elde ettiği ticari gelir mahiyetindeki taşınmazların yine Mehmet Erdoğan üzerinden satışını yaptığı, bu fiile diğer şüphelilerin de katıldığı kaydediliyor. Suç tarihi olarak 2007-2011 yılları arasının gösterildiği iddianamede, müşteki-şüpheli Salih Alpaslan’ın şikayet dilekçesinde, Korkmaz Yiğit, Mehmet Erdoğan ve Alp Gürkan’ın da arasında bulunduğu 11 kişi ile bazı şirket yetkilileri hakkında suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, hileli iflas, birden fazla nitelikli dolandırıcılık, tehdit suçlarından dolayı şikayetçi olduğu belirtiliyor. Şüphelilerin bu eylemlerini örgütün korkutucu gücü ile yaparak hileli satışlar ile vergi kaçırdıklarını, “Banker Kastelli” adıyla tanınan Abidin Cevher Özden’in intiharına sebebiyet verdiklerini iddia ettiği ifade ediliyor. İşadamları Korkmaz Yiğit ve Alp Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 17 sanığın, “suç örgütü kurmak”, “hileli iflas”
“nitelikli dolandırıcılık” gibi suçlardan 6 yıldan 18 yıla kadar değişen hapis cezalarına çarptırılması isteniyordu.