Alperen Ocakları Genel Başkan vekiline 4 bin lira para cezası

LGBTİ’lerin Onur haftasında yürüyüşlerine yönelik şiddet çağrısı yaptığı iddiasıyla, 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Alperen Ocakları İl Bakanı Kürşat Mican'a 4 bin lira para cezası verildi.Mican son savunmasında "Biz bu yürüyüşün yapılmaması için çağrı yaptık. Devletimiz de yardımcı oldu. Hatta valilik bundan sonra LGBTİ derneğinin bundan sonra faaliyet yapamayacağını beyan ettiler. Beraatimi talep ediyorum” dedi.

Alperen Ocakları Genel Başkan vekiline 4 bin lira para cezası

Alperen Ocakları Genel Başkan vekili ve İstanbul İl Başkanı Kürşat Mican, ‘halkın bir kesimini cinsiyet farklılığına dayanarak aşağılama’ suçundan 4 bin lira adli para cezasına çarptırıldı. Mahkeme, sanığın bu cezayı 10 eşit taksitte ödemesine karar verdi.

Anadolu 44. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında mahkeme Mican’a ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçundan beraat kararı verirken, ‘Halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak hakaret etmek’ suçundan ceza verdi. Mahkeme sanığa bu suçtan 4 bin lira adli para cezası verdi.

“DEVLETİMİZ DE YARDIMCI OLDU”

Tutuksuz sanık Kürşat Mican son savunmasında, “Burası Türkiye Cumhuriyeti. Halkının yüzde 99'u Müslümandır. Devlet, halkını dini değerlerinden korumak zorundadır. Benim, halkı kin ve nefrete yönelik tahrik ettiğime dair ifadeler var. Bunları kesinlikle kabul etmiyorum. Ben ve kurumumun, her zaman farklılıklarımızı zenginlik olarak düşünüyoruz. Biz bu yürüyüşün yapılmaması için çağrı yaptık. Devletimiz de yardımcı oldu. Hatta valilik bundan sonra LGBTİ derneğinin bundan sonra faaliyet yapamayacağını beyan ettiler. Beraatimi talep ediyorum” dedi. Duruşmada son sözü sorulan müşteki Kıvılcım Arat ise “Hukuk, sanığın kişisel değerleri üzerinden yürümez. Evrensel hukuk değerleri üzerinden yürür. Sanığın suçu işlediği sabittir. Cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Mahkeme Hakimi, sanık Kürşat Mican'ı, ‘halkın bir kesimini cinsiyet farklılığına dayanarak aşağılama’ suçundan ve bunu da basın yoluyla yaptığından dolayı 6 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı. Sanığa verilen kısa süreli hürriyeti bağlayıcı hapis cezasını, sanığın kişiliği, sosyal ve ekonomik durumu, yargılama sürecindeki davranışları ve suçun işlenmesindeki özellikleri dikkate alarak 200 gün adli para cezasına çeviren mahkeme hakimi, sanığın 4 bin lira adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme, sanığın bu cezayı 10 eşit taksitte ödemesine de hükmetti.

YÜRÜYÜŞE KATILACAKLARI TEHDİT ETMİŞTİ

Alperen Ocakları Genel başkan Vekili ve İstanbul İl Başkanı Kürşat Mican, LGBTİ tarafından 2016 yılında düzenlenen ‘Onur Yürüyüşü’ öncesinde düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklama nedeniyle gündeme gelmişti.

Mican, “Sayın devlet yetkilileri bunlarla bizi uğraştırmayın. Ya gereğini yapın ya da biz gereğini yapacağız. Biz her şeyi göze aldık direk yürüyüşü engelleyeceğiz. Devletimizin de milli değerleri gözü önünde bulundurarak buna dur demesi gerekiyor. Çünkü bu normal bir özgürlük değil. Biz şimdi uyarıyoruz. Önceden olacakları bildirdik, bundan sonra olacakların sorumlusu biz değiliz” açıklamasında bulunmuştu.
LGBTİ’nin şikayeti üzerine Mican hakkında soruşrurma başlatılmış ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanması istenmişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...