Sözcü Plus Giriş

Anadolu’da doğan direnişin adı: Erzurum Kongresi’nin 98’inci yıldönümü kutlandı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk yönetiminde, 'Milli sınırlar içinde vatan, bölünmez bir bütündür, parçalanamaz' kararıyla Cumhuriyet'in temellerinin atıldığı Erzurum Kongresi'nin 98'inci yıl dönümü törenlerle kutlandı. Erzurum Kongresi, sosyal medyada da günün en çok konuşulan gündemi oldu.

null
Güncellenme: 16:09, 23/07/2017
Anadolu’da doğan direnişin adı: Erzurum Kongresi’nin 98’inci yıldönümü kutlandı

Kurtuluş Savaşı meşalesinin yakıldığı Erzurum Kongresi’nin başlaması nedeniyle düzenlenen törenler, Havuzbaşı semtindeki Atatürk Anıtı önünde başladı.

Törene Vali Seyfettin Azizoğlu, AKP Erzurum Milletvekilleri Zehra Taşkesenlioğlu, Mustafa Ilıcalı, MHP Erzurum milletvekili Kamil Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Mehmet Sekmen, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ali Lapanta, Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, daire müdürleri ve çok sayıda kişi katıldı. Çelenklerin konulması ardından şiirler okundu.

Törende konuşan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet şunları söyledi: “Bundan tam 98 yıl önce, 23 Temmuz- 7 Ağustos 1919 tarihleri arasında yapılan Erzurum Kongresi, enkaz altında kalan milletimizin yeniden hayata dönmesini sağlayarak, ulusumuzun ebedi varlığını tüm dünyaya göstermiştir. İşte, o karanlık günlerde, Mustafa Kemal Paşa, ‘3’üncü Ordu Müfettişi’ sıfatıyla, Milli Mücadele’yi teşkilatlandırmak üzere, İstanbul’dan, vapurla Anadolu’ya gönderildi. Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıktı. Havza-Amasya-Tokat-Sivas-Erzincan üzerinden 3 Temmuz 1919 günü Erzurum’a geldi. 23 Temmuz’da toplanan Erzurum Kongresi’ne Başkan seçildi. Mustafa Kemal Paşa’nın genel durumu izah eden açılış konuşmasından sonra çalışmalara geçildi. 7 Ağustos 1919’da sona eren kongrede alınan kararlar milletimizin kurtuluşunu ve Cumhuriyetimizin doğuşunu sağladı. 23 Temmuz Erzurum Kongresi’nde milletimizin kaderini değiştiren şu önemli kararlar milli iradenin temellerini attı. Havuzbaşı’nda yapılan tören ardından protokol ve davetliler tarihi kongrenin yapıldığı Kongre Caddesi’ndeki binaya geçti. Kongre binasında Devlet Tiyatrosu Sanıtıları tarafından kongre canlandırıldı.

Daha sonra açılan çeşitli sergiler gezildi, Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı kongre binası önünde mini konser verdi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gökyüzündeki milli gururu olan pilotlar ise F-16 uçakları ile gösteri uçuşu yaptı.

SOSYAL MEDYADA BİRİNCİ GÜNDEM

Sosyal medyada ise #ErzurumKongresi başlığı gündemini birinci sırasına yükseldi.

Mesajlarda “Milli mücadele döneminin ilk adımlarının atıldığı, #ErzurumKongresi Vatanın bütünlüğü ve bölünmezliği ilk defa bugün vurgulandı” ifadeleri dikkat çekti.