Reklamsız Sözcü

Anıtkabir’den yayın yasağı için açıklama: Düzenleme yanlış anlaşıldı, yasak yok

Genelkurmay İletişim Başkanlığı'nın yaptığı düzenleme sonrası, bu yıl hiçbir televizyon kanalına Anıtkabir’den haberlerin sunulmasına, halkla röportaj yapılmasına izin verilmeyeceği açıklanmıştı. Genelkurmay konuyla ilgili yeni bir açıklama yaptı ve "Düzenleme yanlış anlaşıldı, Yasak yok" dedi.

Saygı ÖZTÜRK
02:56 -
Anıtkabir’den yayın yasağı için açıklama: Düzenleme yanlış anlaşıldı, yasak yok

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının yıldönümü olan her 10 Kasım'da bazı televizyon kanalları, ana haberleri Anıtkabir'den sunuyordu. Canlı yayında vatandaşlarla röportajlara da yer veriliyordu. Ancak bu yıl da 10 Kasım'da canlı yayın için hazırlık yapan kanalları şaşkına çeviren bir gelişme yaşandı.

Genelkurmay İletişim Başkanlığı tarafından, bu yıl hiçbir televizyon kanalına Anıtkabir'den haberlerin sunulmasına, halkla röportaj yapılmasına izin verilmeyeceği bildirdi.

Yayın izni için başvuran ancak olumsuz cevap alan bir televizyonun yetkilisi SÖZCÜ'ye şunları söyledi: “En az 10 yıldır, haberleri Anıtkabir'den sunuyorduk. Yayın sırasında vatandaşlarımızla röportaj yapıyor, bunu da canlı olarak yayınlıyorduk. Ancak bu yıl haberlerin Anıtkabir'den sunulmasına, röportajlar yapılmasına izin verilmedi. Gerekçesini sorduğumuzda ‘Komutanlarımız böyle uygun buldu' demekle yetinildi. Açıkcası şahsım ve kanalımız adına böyle bir yasaktan dolayı büyük üzüntü duydum.”

“YANLIŞ ANLAŞILMA VAR”

TSK’dan konuyla ilgili yapılan yeni açıklamada ise düzenlemenin yanlış anlaşıldığı belirtildi. TSK’dan yapılan açıklamada yayın için başvuran televizyon kanallarına gereken iznin verileceği bildirildi.

İşte TSK’dan konuyla ilgili yapılan o açıklama; “08 Kasım 2017 tarihinde bazı basın yayın organlarında “Bu yıl hiçbir televizyon kanalına Anıtkabir'den haberlerin sunulmasına, halkla röportaj yapılmasına izin verilmeyeceği” şeklinde bir haber yayımlanmıştır. Söz konusu haberlerin tamamen yanlış bir anlaşılmadan kaynaklandığı değerlendirilmektedir. Her yıl 10 Kasım tarihinde düzenlenen ulu önderimiz Atatürk'ü anma törenleri kapsamında yayın kuruluşlarının taleplerine istinaden Anıtkabir'den çekim yapma izni verilmektedir. Bu yıl da talepte bulunan televizyon kanallarına Genelkurmay Başkanlığınca yapılacak düzenlemeye istinaden yayın yapma izni verilmiştir. Resmi tören sonrasında ve akşam saatlerinde yapılması talep edilen çekim/haberler ise halen değerlendirme aşamasındadır.”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 10:38 08.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more