Anneler Günü kutlama mesajları: Anneler Günü mesajları, sözleri, şiirleri! (2017)

Anneler Günü'nde annelerine koşan birçok vatandaş annesiyle hasret gideriyor. Anneler için bu özel günde alınabilecek hediyeleri, yapılabilecek mesajları, eğer anneniz uzaktaysa atabileceğiniz mesajları derledik. Anneler Günü'nü en güzel şekilde geçirebilmeniz için yapabileceğiniz güzel planlar da haberimizde yer almakta. İşte günün anlam ve önemine yönelik şiirler, mesajlar ve sözler... Anneler Gününüz kutlu olsun!

Anneler Günü kutlama mesajları: Anneler Günü mesajları, sözleri, şiirleri! (2017)

Anneler Günü geldi, birçok kişi Anneler Günü dolayısıyla annelerini yalnız bırakmamak için yollarda. Anneler için özel anlam ifade içeren bu günde, annelerine uzak olanlar için derlediğimiz Anneler Günü mesajları, Anneler Günü şiirleri ve Anneler Günü sözleriyle annenizin gönlünü alabilir, onu mutlu edebilirsiniz. Anneler Günü için alabileceğiniz hediyelere dair ayrıntılar da haberimizde yer almakta. Anneler Günü için henüz bir plan yapmadıysanız annenizi mutlu edebileceğiniz Anneler Günü planlarına dair fikir verecek detayları da haberimizde bulabilirsiniz. Yıllardır kutlanan Anneler Günü’nün nasıl ortaya çıktığıyla ilgili tarihi bilgiler de haberimizin devamında yer almakta. İşte bu özel günü doyasıya yaşamanız için fikir verecek detaylar…

GOOGLE’DA ANNELER GÜNÜ’NÜ UNUTMADI

Özel günleri yayınladığı Doodle’larla anan Google, Anneler Günü’nü de unutmadı. Anneler için çok özel olan bu günde. Anneler Günü tarihi nedir? Anneler Günü’nde neler yapılabilir? Anneler Günü neden kutlanır? İşte merak edilenler… Her yıl mayıs ayının ikinci pazarı kutlanan Anneler Günü bu sene 14 Mayıs Pazar günü, yani bugüne denk geliyor. Bu güzel günde annelerini unutmayan, hediyelerle, planlarla, çiçeklerle yanlarında olan vatandaşlar gibi Google'da Anneler Günü'nü unutmadı.

ANNELER GÜNÜ MESAJLARI

* Annem senin sevgin dünyamı ısıtan tek güneştir. Hiç ışığın eksilmeyecek biliyorum.

* Sen evimizin kraliçesi, başımızın tacısın.. en aziz varlığımız. Anneler günün kutlu olsun annem.

* Senin kucağın, senin merhametin beni yaşama bağlıyor sevgili anneciğim. Anneler günün kutlu olsun..

* Kuzey rüzgarı da esse, kopsa da fırtına, sığınacağım tek liman sensin annem. Hakkını nasıl öderim.. Başımı dizlerine koymaya geldim.

* Karşılıksız tek sevgi ananın çocuğuna duyduğu sevgidir. Ben kendi çocuklarımda senin sevgini buldum. Ve seni ne çok sevdiğimi bir daha anladım. İyi ki seninle varım annem. Ellerinden öperim.

* Kuzey rüzgarı da esse, kopsa da fırtına, sığınacağım tek liman sensin annem. Hakkını nasıl öderim… Başımı dizlerine koymaya geldim.

* Bana hayat veren ve hayatı öğreten biricik anneme sevgilerimle..

* Gökyüzünden bir yıldız kayar dilek tutarız. Annem gözlerini kapar bütün dilekleri benim içindir. Ellerinden öperim anneciğim.

* Sen hayatımın kutup yıldızı oldun. Nereye gidersem gideyim ışığının altında sevginle uyudum. Doğru yolu buldum. Seni seviyorum annem.

*Geleceğini oluşturacak her yeni günün bir önceki günden daha güzel, isteklerine uygun ve seni mutlu edecek şekilde olmasını dilerim. Anneler günün kutlu olsun benim melek annem.

*Anne senin yüreğin taş olsa dayanır mı, kuş olsa, çiçek olsa, gündüz olsa, kırılmaz mı? Acıdan bir sap menekşenin boynu bu kez dağlar doğursun beni anne. Sen de ılık bir yağmur ol durmadan yağ kanayan yerlerime. Anneler günün kutlu olsun canım annem.

*Anne gökte bir ışık, anne parlak bir yıldız anne yoklukta bir düş, ayda bir yaldız anne tutunulan bir dal, dertlerin garip çizgisi anne gözümdeki yaşların bir virane dizgisi. Anneler günün kutlu olsun canım anam.

ANNELER GÜNÜ KUTLAMA PLANLARI

Anneler Günü annelerin sadece bir hediyeyle anılmadığı, annelere güzel bir gün geçirmek için özel planların da yapıldığı bir kutlama günü olarak da önem taşımakta. Mayısın ikinci haftasında havaların da ısınmaya başlamasıyla Anneler Günü için özel kutlama planları açık havaya taşınmakta. Bazı lokantalar tarafından sunulan özel kahvaltı teklifleri, tur firmaları tarafından düzenlenen günlük turları gibi farklı etkinliklerle Anneler Günü daha renkli şekilde kutlanabilmekte.

ANNELER GÜNÜ NASIL BAŞLADI?

ABD'de Anna Jarvis'in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongrenin onayıyla Amerika çapında genişledi. Anneler Günü dünyada farklı günlerde kutlanır. En geniş şekilde Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanır.

ANNELER GÜNÜ ŞİİRLERİ

ANNE

Senin sesini
senin kokunu özledim anne
Gözlerini özledim,
Sözlerini özledim.
Kokunu özledim,
Benim güzel annem.
Beni büyüten,
Beni yaşatan.
Beni yüreten,
Sen değilmiydin,
Benim güzel annem.
ANNE SEVGİSİ
Sıcağın sinmiş bana,
Seni severim ana,
Sensiz bana kan veren
Sensin bana can veren.
Küçükken yudum yudum,
Sütlerinle uyudum.
Kulağıma ninniler,
Neler söyledin neler.
Beni büyüttün ana,
Beni yürüttün ana,
Göremeyince seni
Kucaklarım gölgeni

SAKLA BENİ ANNE

Sen ninni söylerken anne
Ak güvercinler evimize
Gelinböcekleri konuyor
Saçımın tellerine
Sen masal söylerken anne
Mor menekşeler açıyor sesinde
Yüzünden kalkan kelebekler
Yavaşça konuyor kirpiklerime
Sen ninni söylerken anne
Başucumda mı uykum
Yastığımın altında mı
Söyle girsinler gözlerime
Söyle şu kedilere anne
Miyavlamasınlar eğri büğrü
Oyuncağımı korkutmasınlar
Girmesinler düşüne
Yumuyor gözlerimi gizli bir el
Yüzünü göremiyorum anne
Sar beni sakla beni
Sıcak sevgiler içine
Tavan nere gitti anne
Nere gitti evimizin duvarları
Daya ellerini anneciğim
Kediler düşmesin üstüme
Ali YÜCE

ANNELER GÜNÜ TARİHÇESİ

‘Anneler Günü kutlamalarının kökeni Eski Yunan uygarlığına dayanıyor. Yunanlılar Tanrıların annesi adına bahar aylarında kutlama yaparlardı. 1600’lü yıllarda İngilizler Annelerin Pazar’ı diye bir gün kutlarlardı. İngiliz anneler için düzenlenen kutlamalar Paskalya’dan sonraki ilk kırk gün içinde gerçekleşirdi. Bu dönemde İngiltere’de varsıl ve yoksul arasında büyük bir uçurum vardı ve yoksullar köle gibi çalışmak zorundaydılar. İş şansı uzakta olduğu için, hizmetçiler genellikle efendilerinin evlerinde yaşamak zorundaydılar. Annelerin Pazar’ı denilen günde, hizmetçilere izin verilir, onların anneleriyle zaman geçirmeleri desteklenirdi. Annelik Keki denilen bir tatlı pişirilir ve kutlama ruhunu desteklerdi.’