Sözcü Plus Giriş

Ata’nın çiçekleri annesi ile buluştu

Anneler gününün en güzel adresi ebedi önderimiz Atatürk'ün annesini emanet ettiği Karşıyaka oldu. Her yaştan ve her kesimden vatandaşlar, Zübeyde Ana'nın kabrine giderek ziyaretçi rekoru kırdı.Zübeyde Anne'nin kabri, binlerce vatandaşın sunduğu çiçekler ve oğlu Mustafa Kemal Atatürk'ün kabrinden getirilen kasımpatılarla bezendi.

Gökmen ULU
Güncellenme: 13:07, 14/05/2017
Ata’nın çiçekleri annesi ile buluştu

Binlerce vatandaş ve sivil toplum örgütü temsilcileri sabah 08:30’da Karşıyaka Belediyesi önünde buluştu. Korteji belediye bandosu eşliğinde Alaybey’deki Zübeyde Hanım Anıt Mezarı’na yürüdü.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

Zübeyde Ana’nın kabrine çelenkler ve çiçekler bırakıldı. Çankaya Belediyesi de 10 Kasım'da Anıtkabir'in bahçesine dikilen çiçekleri Karşıyaka'ya getirdi.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

Anıtkabir'den getirilen çiçekler, duaların ve İstiklal Marşı'nın okunması ile saygı duruşunun ardından, 09.05'te Zübeyde Ana'nın kabrine sunuldu, duygu seli yaşandı.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

Yürüyüşe ve törene; Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purcu, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, tören için Çankaya'dan gelen 300 kişi ile İzmir ve yurdun birçok yerinden gelen binlerce Atatürk sevdalısı katıldı.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

87 YAŞINDA, ZÜBEYDE ANNE İÇİN GELDİ

Zübeyde Hanım Anıt Mezarı'ndaki törenlerde, Karşıyaka Belediyesi ve Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güç Birliği'nin düzenlediği ‘Zübeyde Anne'ye Mektubum Var' yarışmasının sonuçları da açıklandı.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

Zübeyde Anne için kaleme aldıkları duygu dolu mektupları okuyan öğrencilere Nutuk armağan edildi. 30 yıl önce Zübeyde Anne için şiir yazan ancak henüz anıt mezarı ziyaret etmemiş olan 87 yaşındaki Nezihat Karamemiş de Karşıyaka Belediyesi'nin onur konuğu olarak törene katıldı ve şiiri okundu.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

Ayrıca özel eğitim gören Kemal Bolduk da törenin onur konuğu oldu.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

“HER ANNE BİR ZÜBEYDE HANIM OLMALI”

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Zübeyde Hanım, Ulu Önder Atatürk'ün bizlere en büyük emanetidir. Ve Karşıyaka, bu kutsal emanetin yalnızca mezar yeri değil, Cumhuriyete ve onun değerlerine sahip çıkmanın eşsiz simgesidir. Son günlerde, insanlıktan nasibini almamış karanlık zihniyetin sözcüleri, Büyük Öndere ve annesine en aşağılık yaklaşımlarla hakaret ederken, lanetlenmeyi ne kadar hak ettiklerini bir kere daha kanıtlamışlardır. Böyle bir süreçte, her anne, bir Zübeyde Hanım duyarlılığıyla davranmak zorundadır. Kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla, çocuğuyla, genciyle Karşıyaka'nın sözü bellidir: Siz ne bizi, ne ülkemizi, ne de Cumhuriyetimizi asla teslim alamayacaksınız. Yüreğinde annelik duygusu taşıyan tüm kadınlarımızın Anneler Günü kutlu olsun” dedi.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

GÖNÜLLERİMİZDEN SİLEMEZLER

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de “Zübeyde Annemiz bir evlat yetiştirdi ve o yetiştirdiği evlat bir milleti kurtardı. Bu ülkeyi yoktan var eden Mustafa Kemal Atatürk, aldığımız her nefeste var. Atamızın adını, gönüllerimizden silmeye hiç kimsenin gücü yetmez. O'nu her zaman gururla, onurla yaşatacağız. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve çalışanlarına bu anlamlı etkinlik için teşekkür ediyor, tüm annelerimizin Anneler Günü'nü kutluyorum” diye konuştu.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

HAİNLERE TEPKİMİZİ GÖSTERMEK İÇİN BURADAYIZ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu ise “Bugün burada bulunmamızın, Atamızı dünyaya getiren Zübeyde Hanım’ı anmanın ve onun Anneler Günü’nü kutlamanın da ötesinde bir anlamı olduğuna inanıyorum. Bugün Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmirlilere emaneti olan Zübeyde Anamıza dil uzatan hainlere tepkimizi göstermek, O'nun eseri olan Türkiye Cumhuriyeti’nin sahipsiz olmadığını haykırmak için de buradayız” dedi.

Yayınlanma Tarihi:13:04,