Sözcü Plus Giriş

Bakan Yardımcısı Ersoy’dan mültecilerle ilgili açıklama

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, 1 milyon 300 bin Suriyeliyi kayıt altına alındığını belirterek, Suriyeli mültecilere yönelik “Sosyal Uyum” projesi adını verdikleri proje kapsamında kişi başı 100 lira yardım yaptıklarını, yapılan bu yardımlardan başka devletin ödemesine aracılık ettiği düzenli hiçbir ödeme, yardım ve bağış olmadığını ifade etti.

null
Güncellenme: 22:49, 15/05/2017
Bakan Yardımcısı Ersoy’dan mültecilerle ilgili açıklama

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Çorum Valiliği tarafından düzenlenen Koruma Altındaki Çocuklar 7. Türkiye Yüzme Şampiyonası için Çorum'a gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Valiliği ziyaret etti.

Vali Necmeddin Kılıç ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Bakan Yardımcısı Ersoy, burada Çorum'a yapılan yatırımlar ve mültecilere yönelik yardımlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Sosyal uyum projesi kapsamında kişi başına 100 lira yardım yapıldığını ve bunun da belirli şartlarının olduğunu açıklayan Bakan Yardımcısı Ersoy, mülteci ailelerle dört taneden fazla çocuk ya da 50 yaş üzerinde bireyler olacağına işaret etti. Ersoy, ayrıca mültecilerin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt sistemine kayıt yaptırmış olmalarının gerektiğini ifade etti.

İlginizi ÇekebilirSon dakika... Sultangazi'de 'mülteci' gerginliğiSon dakika... Sultangazi'de 'mülteci' gerginliği

“1 MİLYON 300 BİN SURİYELİ’NİN BAŞVURUSUNU ALDIK”

Mültecilere yapılan yardımların insani yardım fonundan karşılandığını anlatan Ersoy, “Kaynağı insani yardım fonu tarafından yani dış kaynaklar tarafından karşılanan Türkiye Cumhuriyeti bütçesinden bir kuruş çıkmadan o fonlarla karşılanan bir kaynakla bugüne kadar 1 milyon 300 bin Suriyeli'nin başvurusunu aldık. Geçen haftaki rakamlar itibariyle söylüyorum. Bugün bu rakamlar çoğalmıştır. Böylece 1 milyon 300 bin Suriyeliyi kayıt altına almış olduk. Bunların 800 bin başvurusu değerlendirildi. Yaklaşık 500 binin üzerine 600 bine yakın Suriyeli bu yardımdan kişi başı 100 lira olarak faydalanır hale geldi. Bunun dışında devletimizin ödeneği daha doğrusu devletimizin ödenmesine aracılık ettiği hiçbir yardım yoktur. Devletimizin doğrudan yaptığı bir bağışta yoktur. Bu yardım kaynağı yurt dışından gelir. Sekretaryasını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları yapar. Ödemeyi Kızılay. Kızılay'ın verdiği kartlarla yapıyoruz. Böyle 3 ayrı kurumun işbirliği ile bu insanların asgari insani ihtiyaçların karşılanmasına uluslararası camianın yaptığı katkıyı onlara aktarmış oluyoruz. Başka da yaptığımız devletimizin yaptığı hiçbir düzenleme yoktur” şeklinde konuştu.

İHA

İlginizi Çekebilirİki Suriyeli ailenin palalı kavgasında 3'ü ağır 7 kişi yaralandıİki Suriyeli ailenin palalı kavgasında 3'ü ağır 7 kişi yaralandı
Yayınlanma Tarihi:22:45,